reklama
reklama

Pała dla szpitala. Ocena: dziesięć na siedemdziesiąt punktów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pała dla szpitala. Ocena: dziesięć na siedemdziesiąt punktów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Słaba zyskowność, słaba płynność finansowa i duże zadłużenie oraz dobra efektywność regulowania rachunków - takie są wnioski z raportu o stanie szpitala w 2020 roku. - Sytuacja jest trudna. Prognoza na kolejne trzy lata jest również niekorzystna - mówi wprost główna księgowa SPZOZ-u w Lubartowie.
reklama

Cztery wskaźniki
Podczas środowej sesji Rady Powiatu zaprezentowany został raport o sytuacji ekonomicznej szpitala za ubiegły rok (powiat jest organem tworzącym i nadzorującym funkcjonowanie szpitala). Przy tworzeniu raportu brane pod uwagę są cztery wskaźniki i ich maksymalne oceny punktowe.

Pierwszy to wskaźnik zyskowności, który określa ekonomiczną efektywność działalności szpitala.

- Szpital uzyskał zero punktów na 15 możliwych, co świadczy o przewyższaniu kosztów nad przychodami i braku stabilności ekonomiczno-finansowej placówki. Oraz o problemach wynikających z zaniedbań w zakresie finansowania ochrony zdrowia - zaznaczyła Sylwia Piętal, główna księgowa szpitala, która referowała wyniki raportu radnym.

Drugi ze wskaźników to wskaźnik płynności. Mierzy on zdolność do wywiązywania się z zobowiązań krótkoterminowych, czyli tych najpilniejszych do spłacenia.

- Szpital uzyskał zero punktów na 25 możliwych. Oznacza to, że zakład nie posiada zdolności do terminowego regulowania zobowiązań, nie jest w danej chwili pokryć wszystkich zobowiązań - przyznała księgowa SPZOZ-u w Lubartowie.

Kolejny jest wskaźnik efektywności. Oblicza się go na podstawie dwóch czynników. Pierwszy to czas, jaki podmiot współpracujący ze szpitalem musi oczekiwać na uregulowanie należności ze strony szpitala za wyświadczone usługi. Drugi określa, ile czasu szpital potrzebuje na spłacenie zobowiązań krótkoterminowych. W pierwszym przypadku to nieco ponad 30 dni, w drugim kontrahenci muszą czekać 53 dni.

- Daje to szpitalowi maksymalną liczbę punktów do uzyskania: dziesięć - zaznaczyła przedstawicielka szpitala.

Czwarty ze wskaźników branych pod uwagę przy ocenie ekonomicznej kondycji szpitala to wskaźnik zadłużenia.

- Niestety, szpital uzyskał zero punktów na 20 możliwych. Oznacza to brak zdolności szpitala do pokrycia zobowiązań kapitałem własnym oraz trudności w wywiązywaniu się z zobowiązań kredytowych - podsumowała księgowa.

 

(…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama