Reklama

Reklama

Ostrów Lubelski: Szkoła w Kaznowie filią od nowego roku szkolnego. Bezskuteczne prośby i apele

Opublikowano: 20 maja 2021 09:41
Autor:

Ostrów Lubelski: Szkoła w Kaznowie filią od nowego roku szkolnego. Bezskuteczne prośby i apele - Zdjęcie główne

Decyzję o przekształceniu szkoły w Kaznowie w filie podjęli radni z Ostrowa Luleskiego na sesji 19 maja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie Jednym głosem radni z Ostrowa Lubelskiego przegłosowali przekształcenie szkoły w Kaznowie w trzyklasową filię SP w Ostrowie Lub.

Reklama

Już na początku wczorajszych obrad XXIII sesji Rady Miejskiej w Ostrowie Lubelskim radny Dariusz Lipski wnosił o wycofanie z porządku obrad projketu uchwały o przekształceniu szkoły w Kaznowie, w szkołę filialną podporządkowaną organizacyjnie szkole w Ostrowie Lubelskim. W Kaznowie mają zostać klasy I-III o oddział przedszkolny, strasze dzieci będą dojeżdzać do szkoły w Ostrowie.

 

Czytaj również: Radni poparli pomysł łączenia szkół

 

O pozostawienia szkoły w systemie ośmioklasowym od początku roku zabiegają mieszkańcy i nauczyciele ze szkoły na czele z dyrektor Martą Szklarczyk. Wniosek radnego został odrzucony 8 głosami "przeciw" wobec 6 głosów radnych optujących za wycofaniem uchwały.

 

Radni pozostali konsekwentni także w głosowaniu nad uchwałą w dalszej części obrad, poza radnym Marcinem Siodłowskim, który wstrzymał się od głosu. Wynik głosowania - 7 radnych za, 6 przeciw i jedna osoba wstrzymująca. Ostatecznie, wbrew prośbom i apelom dyrektor szkoły, oraz Karola Janickiego, przedstawiciela rodziców i radnych z Kaznowa, uchwała o przekształceniu od nowego roku szkolnego szkoły w Kaznowie w filię szkoły w Ostrowie została podjęta. Po podjęciu uchwały salę obrad bez słowa opuścili radni z Kaznowa - wiceprzewodniczący RM w Ostrowie Lubelskim Dariusz Lipski i radna Jolanta Janicka.

 
Wcześniej zmiany organizacyjne w ostrowskiej oświacie pozytywnie zaopiniował kurator oświaty.
 
Aby ratować szkołę nauczyciele wraz z rodzicami zawiązali stowarzyszenie, które tuż przed procedowaniem uchwały zostało zarejestrowane.
 
 
- Podjęliśmy rozmowy z panem burmistrzem i zdecydowaliśmy się, jako społeczność zawiązać stowarzyszenie i poprowadzić tą szkołę. Spotkaliśmy się z przychylnością pana burmistrza - mówiła na sesji dyrektor Marta Szklarczyk. - Ciągle pojawiał się argument, że nie mamy tego stowarzyszenia. Nie wiem, może to jest jakiś znak... W trakcie trwania tej sesji proces rejestracji stowarzyszenia dobiegł końca, mamy nadany numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli stowarzyszenie JEST - podkreślała.
 
 
 
- I mamy taką prośbę, żeby Państwo nam pozwolili prowadzić tą szkołę jako stowarzyszeniu - apelowała. - Społeczeństwo tej szkoły chce, niezależnie od tego ile niedobrych rzeczy zostało wypowiedzianych. Znamy wartość tej naszej szkoły i bardzo Państwa prosimy, żebyśmy mogli ja prowadzić w dotychczasowej strukturze ośmiu klas - mówiła Marta Szklarczyk.
 
 
 
Władze miasta uzasadniały, że zasadniczym powodem podjęcia uchwały o przekształceniu Szkoły Podstawowej w Kaznowie w szkołę filialną jest przed wszystkim "mała liczba uczniów w szkole, oraz warunki demograficzne" a także to, że gmina co roku musi coraz więcej dokładać na utrzymanie szkół z własnego budżetu. Brakuje jej przez to pieniędzy na inwestycje.
 
 
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Wspólnoty we wtorek 25 maja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +8 / -0

  z sentymentu do miasteczka

  No cóż jest takie litewskie przysłowie " własne łzy są gorzkie cudze jedynie mokre" więc właściwie co nas to ...Panie Burmistrzu. Za rok i tak będzie miał Pan problem z budżetem z Kaznowem czy bez,, bo to nie kwestia oświaty tylko sposobu zarządzania. Zgroza to jest jak wygląda centrum Ostrowa to powinna być perełka . Brama do pojezierza gdzie turyści się zatrzymują i zostawiają kasę a jest prawie tak jak było kiedy w latach 90 chodziłem tam do szkoły no z małym wyjątkiem pojawiło się jakieś ufo w centrum w postaci galerii, która jak to mówią nie pasuje do niczego. Proszę pojechać do Czemiernik, Kocka i zobaczyć rewitalizacje centrum tych miejscowości. Ostrów - Miasteczko z klimatem. Klimat jest za darmo bo tworzy go miejsce i ludzie a o infrastrukturę trzeba powalczyć. Mam prośbę niech Pana ludzie zapamiętają nie jako likwidatora ale jako gospodarza . A póki co niestety wychodzi bardziej na syndyka. Dobro dzieci powinno być ponad kasę.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -0

   Zamoście

   Zgadza się. Tego co zgodził się na budowę tej stodoły galerii w samym centrum powinno się wywieźć na furze gnoju z Ostrowa. To koszmar. Kto to zrobił?

 • miesiąc temu | ocena +4 / -1

  Zła

  Najgorszy burmistrz jaki może być. Niedługo Ostrów przestanie żyć....

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

   jinx

   a co, odchodzisz?

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Kazik

  Najważniejsze są drogi. A przed gminą po dziurach się jedzie. 😜

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  ciołek

  Wybraliśta se takiego burmistrzmajstra to mata.