reklama
reklama

Odsłonięcie tablicy AK w Skrobowie. 80 lat temu powstał obóz NKWD (zdjęcia, film)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie- Moja mama urodziła mnie w jednej z cel, w której byli więzieni żołnierze AK - powiedział przy odsłonięciu tablicy mieszkaniec Skrobowa, Zenon Szczepaniak. Tablica powstała z jego inicjatywy.
reklama

Skrobów jest miejscem nierozerwalnie związanym z historią Armii Krajowej. Tu 25 lipca 1944 r. wojska radzieckie rozbroiły 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK. W listopadzie 1944 r. powstał tu obóz dla internowanych żołnierzy AK. Pilnował ich silny batalion NKWD. W marcu 1945 r. doszło do udanej ucieczki grupy 48 więźniów, którzy dołączyli potem do zgrupowania majora Mariana Bernaciaka "Orlika". 

 

Dziś na kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Skrobowie odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy AK, biorących udział w ucieczce. Uroczystość rozpoczęła msza święta. 

- Uciekali drogą, która prowadziła w miescu, w którym dziś stoi kościół. Dlatego nazwałem ją via doloris - droga cierpienia - powiedział ks. Władysław Poździk w homilii. 

reklama

Po mszy świętej w krótkim programie artystycznym wystąpił chór ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej  Dywizji Piechoty AK w Skrobowie. 

Tablica, którą dziś odsłaniano znajduje się na zewnętrznej ścianie kościoła. 

- Wpadłem na pomysł umieszczenia tej tablicy, bo moja mama urodziła mnie w jednej z cel, w której byli więzieni żołnierze AK. Dowidziałem się o tym 35 lat temu, gdy byli u nas bohaterowie ucieczki z obozu. Było ich jeszcze ośmiu  - powiedział podczas uroczystości pomysłodawca ufundowania tablicy, mieszkaniec Skrobowa Zenon Szczepaniak.  Budynek, w którym więziono żołnierzy AK istnieje do dzisiaj. 

W uroczystości odslonięcia tablicy w Skrobowie uczestniczyły władze gminy z wójtem Jarosławem Budką, powiatu (sekretarz Janusz Bodziacki), poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. 27 WDPAK, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniow Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy AK.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama