O sprawie Pauliny i Tomasza Sikorów z miejscowości Lipniak (gm. Kock) "Wspólnota" napisała jako pierwsza. Jesienią ub.r. będąca w ciąży Paulina Sikora w prywatnym gabinecie lekarki, która jednocześnie pracuje na Oddziale Ginekologicznym szpitala w Lubartowie, usłyszała wstrząsającą diagnozę: poronienie chybione, co oznacza obumarcie płodu w macicy, bez oznak wydalenia.
Następnego dnia, już na Oddziale Ginekologicznym szpitala w Lubartowie, zupełnie inną diagnozę postawił dr Mohammad Suleiman. Po kolejnych badaniach, przeprowadzonych na Oddziale przez innych lekarzy, ponownie stwierdzono poronienie chybione. Według relacji Pauliny Sikory zaproponowano jej przyjęcie medykamentu mającego za zadanie oczyszczenie macicy. Kobieta, jak podkreśla, kategorycznie odmówiła. W czerwcu br. na świat przyszła córka Pauliny i Tomasza Sikorów - Marysia. Dostała maksymalne dziesięć punktów w skali Apgar, co oznacza, że jest w pełni zdrowym noworodkiem. Poród odbył się w szpitalu w Lubartowie, przyjmował go dr Mohammad Suleiman.
Paulina Sikora złożyła zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa narażenia jej poczętego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Prokuratura Rejonowa w Lubartowie odmówiła wszczęcia postępowania.
Jak informuje organizacja Ordo Iuris, która obok adwokata Wojciecha Terejko, reprezentuje Paulinę Sikorę, w środę, 27 września, Sąd Rejonowy w Lubartowie wydał postanowienie o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i przekazał sprawę Prokuratorowi Rejonowemu w Lubartowie celem przeprowadzenia postępowania przygotowawczego.
"Postępowanie powinno być prowadzone nie tylko w kierunku wyjaśnienia, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 160 § 2 k.k. (narażenie poczętego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez osoby, na których ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo), ale również art. 157a § 1 k.k. w zw. z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 9 § 1 k.k. (usiłowanie uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu w zamiarze ewentualnym)" - czytamy w opisie opublikowanym na stronie internetowej Ordo Iuris.
Jak wskazują przedstawiciele Ordo Iuris, sąd zobowiązał prokuraturę do przeprowadzenia czynności takich jak ponowne przesłuchanie pokrzywdzonej, przesłuchanie lekarzy stawiających błędną diagnozę o obumarłej ciąży oraz lekarza stawiającego prawidłową diagnozę o prawidłowym rozwoju ciąży, poszerzenie dokumentacji medycznej czy też powołanie biegłego z zakresu ginekologii i położnictwa celem dokonania szczegółowych ustaleń w sprawie.
Zarówno Rzecznik Praw Pacjenta, jak i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lubartowie stwierdzili, że szpital naruszył prawa Pauliny Sikory. Sprawy wciąż nierozstrzygnęła Lubelska Izba Lekarska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.