W sprawie absolutorium rada powiatu głosuje co roku. Jest to ocena działalności finansowej zarządu powiatu w poprzednim roku. To jedno z najważniejszych narzędzi w rękach radnych, za pośrednictwem którego mogą oni nadzorować pracę starosty i pozostałych członków zarządu powiatu.
Zanim uchwała trafi pod głosowanie na sesję rady, stosowną uchwałę w sprawie absolutorium podejmuje komisja rewizyjna przy radzie powiatu. W skład lubartowskiej Komisji Rewizyjnej wchodzi siódemka radnych: przewodniczący Antoni Bielski (Prawo i Sprawiedliwość), jego zastępca Janusz Pożak (Koalicja Obywatelska), Izabela Czerska i Tadeusz Nastaj (oboje PiS) oraz Marian Starownik, Wanda Abramek i Andrzej Jackowski (wszyscy z Polskiego Stronnictwa Ludowego).
Podczas ostatniego posiedzenia Komisja podjęła uchwałę w sprawie nieudzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Lubartowskiego za 2022 rok. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się trójka radnych z PSL-u, a od głosu wstrzymali się Janusz Pożak i Tadeusz Nastaj. Zwolennikami przyznania absolutorium dla starosty Tomasza Marzędy i reszty Zarządu byli natomiast Antoni Bielski i Izabela Czerska. Gdyby Tadeusz Nastaj, dotychczas członek rządzącej grupy PiS w Radzie Powiatu, zagłosował tak, jak pozostała dwójka z jego ugrupowania, w głosowaniu byłby remis.
W ub.r. absolutorium nie otrzymał Zarząd Powiatu ze starostą Ewą Zybałą na czele. Dla radnych było to pretekstem do późniejszego, jak się później okazało skutecznego - zagłosowania nad odwołaniem go. Jesienią powołano nowy Zarząd Powiatu, na czele którego stanął dotychczasowy przewodniczący Rady Powiatu - Tomasz Marzęda (PiS).
WIĘCEJ W NAJBLŻISZYM WYDANIU GAZETY "WSPÓLNOTA LUBARTOWSKA", DOSTĘPNYM OD 6 CZERWCA W PUNKTACH SPRZEDAŻY ORAZ NA E-PRASA.PL
W połowie maja przeciw udzieleniu absolutorium burmistrzowi Lubartowa opowiedziała się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Lubartowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.