Warsztaty przeprowadzone 15 grudnia były częścią projektu „Rodzina w źródłach”. Uczestniczyly w nich klasy II e i IV d II. Wykładowca z KUL przedstawił zasady budowania drzewa genealogicznego.
- Pan Jacek Chachaj przedstawił kilka ważnych informacji dotyczących projektu „Rodzina w źródłach”. Są to szeroko zakrojone działania dotyczące m.in. inwentaryzacji i skatalogowania staropolskich ksiąg metrykalnych w części woj. lubelskiego, sporządzenia kopii cyfrowych oraz udostępnienia ich w Internecie dla szerokiej rzeszy odbiorców. Poinformował uczniów, że digitalizacji poddane zostaną wszystkie metryki sporządzone przed 1797 r. według tzw. formularza trydenckiego. Utworzona baza danych będzie stanowiła także pierwszorzędne źródło wiedzy dla genealogów, co ważne, nie tylko zawodowo zajmujących się przeszłością, ale również osób rekonstruujących losy swojej rodziny i kultywujących pamięć o swoich przodkach oraz tradycji i kulturze narodowej - opisuje szkoła przebieg zajęć.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jakie pułapki czychają podczas opracowywania drzewa genealogicznego. To m.in. język, w którym zostały napisane dawne dokumenty, stosowane skróty, okoliczności historyczne, w których księgi metrykalne powstawały.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.