Jak mówiła podczas uroczystości na cmentarzu parafialnym dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej Ewa Sędzimierz, w zbiorowej mogile jest pochowanych dziewięciu zołnierzy 5 pułku piechoty Legionów oraz kilku członków Straży Obywatelskiej powołanej w sirpniu 1920 r. w Lubartowie. Uczestnicy wojny z bolszewikami są pochowani także w wielu innych grobach na lubartowskim cmentarzu, przeważnie w grobach rodzinnych.
O działaniach na Lubelszczyźnie w 1920 r: "Cud nad Wisłą" ruszył znad Wieprza
Lubartowianie ginęli w wielu walkach z bolszewikami, m.in. w boju pod Sokołowem padło 15 mieszkańców Lubartowa.
Ewa Sędzimierz wspomniała też o pobycie Józefa Piłsudskiego w Lubartowie - w czasie kontrofensywy znad Wieprza przebywał on w naszym mieście 17 sierpnia 1920 r., miał kwaterę w klasztorze Kapucynów.
W Dniu Wojska Polskiego na grobie poległych żołnierzy złożyli kwiaty i zapalili znicze przedstawiciele władz miasta (burmistrz Krzysztof Paśnik) i powiatu (członek Zarządu Powiatu Sebastian Wysok), Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.