reklama
reklama

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w SP 3 w Lubartowie. Marianna Krasnodębska widziała zagładę Żydów (zdjęcia) FILMY

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje lubartowskie- Nad dołami przerzucono deski jakby mostki, ludzie wchodzili na nie, po czym byli ścinani serią z karabinu maszynowego - wspominała Marianna Krasnodębska. Mimo skończonych stu lat doskonale pamięta zagładę Żydów w Piaskach. Podzieliła się wspomnieniami z uczniami SP 3 w Lubartowie. W szkole był dziś obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu.
reklama

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu jest w SP 3 obchodzony co roku. Upamiętnianie pomordowanych Żydów to od lat dzieło Anety Głębockiej  - Wysok, nauczycielki religii. W poprzednich latach przypominane były nazwiska mieszkańców powiatu lubartowskiego, którzy pomagali Żydom w czasie wojny. Także tym razem nazwiska "Sprawiedliwych" przypomniano na wystawie poświęconej zagładzie Żydów, przygotowanej przez Ewę Abramek, bibliotekarkę z SP 3. To rodzina Szydłowskich z Wólki Rozwadowskiej, Apolonia Świątek  - Machczyńska spod Kocka, zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom, ks. Szymon Tomaszewski, proboszcz parafii Firlej.

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu w SP 3  rok temuDzień Pamięci Ofiar Holocaustu w SP 3 w Lubartowie

W czase uroczystości uczniowie szkoły odczytali wspomnienia ocalałych z zagłady Żydów. Głównym gościem uroczystości była Marianna Krasnodębska. W czasie wojny mieszkała w Piaskach, była żołnierzem AK. Jej rodzina była zangażowana w pomoc Żydom. Pani Marianna podzieliła się wspomnieniami o zagładzie żydowskich mieszkańców Piask - mimo ukończonych stu lat ma doskonałą pamięć. Tamtejsi Żydzi zostali przez Niemców wymordowani na cmentarzu żydowskim, kirkucie, na którym najpierw wykopano trzy doły. - Nad dołami przerzucono deski jakby mostki,  ludzie wchodzili na nie, po czym byli ścinani serią z karabinu maszynowego - wspominała Marianna Krasnodębska. 

 

 

"Miasteczko Bełz" w wykonaniu uczennic SP 3

 
 
Posłuchaj wspomnień ocalałych z Zagłady
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama