N sesji 23 czerwca radni zajęli się wykonaniem budżetu przez burmistrza i chociaż wynik głosowania był do przewidzenia, emocji nie zabrakło.
Według Raportu o stanie gminy planowane dochody budżetu Miasta w kwocie 165 350 967,65 zł, na dzień 31 grudnia 2025 roku zrealizowane zostały w wysokości 167 343 530,13 zł, co stanowi 101,21% planu.
Planowane w budżecie na 2025 rok wydatki na dzień 31 grudnia stanowiły kwotę 171 832 193,91 zł, a wykonane zostały w wysokości 161 397 133,83 zł, co stanowi 93,93% planowanych kwot. Powstała nadwyżka budżetowa - około 6 mln zł. Zadłużenie miasta to około 26 mln zl.
Burmistrz Krzysztof Paśnik chwalił się inwestycjami - wymieniał m.in. budowę i rozbudowę sieci kanalizacyjnej, budowę sali sportowej przy ul. Szkolnej, sali gimnastycznej przy II LO, wchodzący w końcową fazę remont Muzeum Ziemi Lubartowskiej, parking przy ul. Szaniawskiego (obok cmentarza) - w planie są kolejne parkingi, rozwój transportu miejskiego (w czwartek mają przybyć dwa autobusy elektryczne).
W sesji brała udział grupa mieszkańców os. Garbarskiego, którym nie podoba się koncepcja budowy drogi na ich osiedlu. Boją się o bezpieczeństwo swoje i dzieci, nie chcą samochodów jeżdżących pod ich oknami. Burmistrz i radni koalicyjni przekonywali, że to na razie tylko koncepcja, zagrożenia nie będzie, bo ewentualna droga byłaby odsunięta od bloków.
Radni opozycyjnego klubu Inicjatywa dla Lubartowa krytykowali raport o stanie gminy m.in. za to, że ich zdaniem nie ma w nim wizji rozwoju miasta, jest tylko informacja o stanie obecnym. Radna Beata Pasikowska dopytywała o budownictwo mieszkaniowe. Interesowała ją zwłaszcza sprawa budownictwa na terenach z BP. Tam jednak według rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów nie da się już budować bloków. Radny Piotr Kusyk pytał m.in. o stratę PGK, jtóra w 2025 r. wyniosła 370 tys. zł, podczas gdy w 2024 r spółka zanotowała zysk w kwocie 470 tys. zł. Według prezesa PGK Grzegorza Samojluka wpływa na to m.in. wzrost kosztów pracy, cen paliwa spowodowany m.in. sytuacją polityczną,koszty amortyzacji, a taryfy wody i ścieków są dostosowane do realiów z 2023 r.. kiedy były ustalone.
W głosowaniu niespodzianki nie było - 12 radnych koalicyjnych zagłosowało za wotum zaufania dla burmistrza i absolutorium dla niego, 8 radnych opozycyjnych było przeciw.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.