Reklama

Reklama

Łęczna: Będzie podwyżka opłaty za śmieci z 17 na 25 zł?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Łęczna: Będzie podwyżka opłaty za śmieci z 17 na 25 zł?  - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Z końcem ub. roku radni odłożyli decyzję o podniesieniu opłaty śmieciowej z dotychczasowych 17 na 21 zł, czyli o 4 zł. Najnowszy projekt uchwały w tej sprawie zakłada wzrost opłaty do 25 zł za odpady segregowane i do 50 za niesegregowane.

Reklama

Do podjęcia decyzji ponagla radnych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, o czym wspomniał, zapowiadając temat najbliższej sesji, 27 kwietnia, przewodniczący  Rady Miejskiej, Krzysztof Matczuk.

- Jaka jest sytuacja w związku z dyrektywą, którą WIOŚ skierował do naszego samorządu, ponieważ nie podjęliśmy uchwały o sposobie wyboru metody i odpłatności za odpady komunalne? - zapytał przewodniczący. 

Renata Brońska, skarbnik gminy Łęczna, odpowiedziała, że z decyzją w tej sprawie radni uporać się muszą do 6 maja. Dodała, że projekt pakietu uchwał dotyczących ustalenia nowej stawki za odbiór odpadów komunalnych i obowiązku kompostowania odpadów został 20 kwietnia zamieszczony na stronie Urzędu Miasta.   

Skarbnik zapowiedziała, że konsekwencją niepodwyższenia opłaty w pierwszym półroczu br. jest jej wzrost, a uchwała - w związku z obowiązującymi formalnościami - może wejść w życie od 1 lipca.   

- Niepodjęcie decyzji odnośnie pierwszych miesięcy tego roku spowodowało, że wzrost opłaty śmieciowej od drugiego półrocza został zaplanowany na o wiele większą kwotę  wysokości 25 zł - mówiła skarbnik. - To musi się zamknąć w kosztach. 

Dodała, że w ubiegłym roku gmina dopłaciła do systemu śmieciowego 633 tys. zł.

O sięganiu do kieszeni   

W grudniu ub. roku radni życzyli sobie dodatkowych analiz - krytycznie ocenianego - funkcjonowania systemu śmieciowego.  

Burmistrz mówił: - Już w roku 2019 radni przez dwa miesiące analizowali jak wzrost opłaty śmieciowej zminimalizować i sposobu nie znaleźli, za co zapłacili mieszkańcy.

- To pan chce wyciągnąć pieniądze z portfeli mieszkańców, a nie rada – ripostował radny Mariusz Fijałkowski. 

Burmistrz akcentował, że w porównaniu z innymi miastami opłata śmieciowa w wysokości 17 zł obowiązująca w Łęcznej jest jedną z niższych w regionie, w Świdniku wynosi 30 zł. Radni punktowali m.in., że Świdnik nie ma własnego wysypiska. 

Skarbnik Renta Brońska podkreślała: - Kosztów systemu nie zmienimy, zostały oszacowane przez spółkę, która wywozi nam odpady i nie są to wysokie ceny za poszczególne frakcje. Odwlekanie zmierzenia się z tą uchwałą spowoduje, że stawki będą rosły. 

Skarbnik tłumaczyła: - W I kwartale nie będzie wpływów zwiększonej stawki opłaty, podczas gdy koszty systemu będą, i to wyższe, bo musimy podpisać umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W efekcie stawka nie wyniesie 21 zł, jak jest proponowana, tylko będzie wyższa. System musi się zbilansować. Jeśli system się nie bilansuje albo chodzi o nieobciążanie mieszkańców dodatkowymi opłatami, rada podejmuje uchwałę w sprawie zwiększenia stawki w takiej wysokości, by pokryła koszty funkcjonowania systemu albo w sprawie dopłat do systemu ze wskazaniem, jakimi dochodami będzie to pokrywała.

Jutro sesja 

W programie sesji zwołanej na 27 kwietnia znajduje się uchwalenie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Łęczna i zmiana uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy