Po drugim zaciśnięciu ściany 3/VII/385 – co naszej redakcji potwierdził Okręgowy Urząd Górniczy – i problemach z wodą zalewającą tam wyrobiska, 24 lutego Bogdanka powtórzyła, że sytuacja hydrologiczna jest pod kontrolą służb kopalni, wody nie przybywa a plan produkcyjny zakładający wydobycie w tym roku 8,3 mln ton węgla jest niezagrożony.
Co dalej z tą ścianą?
We wczorajszym komunikacie biura prasowego LWB czytamy, że - w ocenie służb kopalni - ściana 3/VII/385 nadal jest perspektywiczna, nadaje się w przyszłości do eksploatacji a spółka jest po rozmowach w sprawie przygotowania zlecenia ekspertyzy rzeczoznawców „na temat potencjalnych wariantów działań i ryzyka związanego z dalszymi pracami górniczymi i technicznymi w tym obszarze”.
Ekspertyza odpowie na pytanie, czy możliwa będzie dalsza eksploatacja w tym samym miejscu, czy niezbędne będzie przesunięcie eksploatacji w inny obszar rozciętej już parceli.
Bogdanka powtórzyła, że do wypływu wody doszło podczas próbnego rozruchu ściany (zaciśniętej we wrześniu ub. roku – przyp. aut.)
W komunikacie czytamy: „Zgodnie z powszechnie stosowaną procedurą, w nachylonym chodniku zaplanowano i przygotowano, tzw. rząpie, czyli wgłębienie, do którego grawitacyjnie spływała woda, a następnie odprowadzana była za pomocą pomp odwadniających. Obecnie, po ustabilizowaniu sytuacji, ujmowanie wody następuje tuż przy samej ścianie, co wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo i możliwość prowadzenia dalszych prac monitorująco-kontrolnych”.
Kopalnia: - Plan niezagrożony
O kolejnym zaciśnięciu ściany - po pierwszym stanowisko prezesa LWB stracił Artur Wasil - i wodzie zalewającej wyrobiska od 11 lutego poinformowali naszą redakcję górnicy. Bogdanka komunikat w tej sprawie wydała 20 lutego. Wobec braku informacji z kopalni 16 lutego zapytaliśmy nadzór górniczy czy w ścianie G4 w Polu Stefanów doszło do kolejnego zaciśnięcia i jaka jest skala wdzierania się wody do wyrobisk eksploatacyjnych.
- Istotnie doszło do kolejnego zaciśnięcia ściany 3/VII/385 w polu Stefanów. Natomiast dopływ wody ze zrobów tej ściany do wyrobisk w jej rejonie nie miał charakteru wdarcia, a jego ilość mieści się w granicach prognozowanych dopływów zawartych w dokumentacji hydrogeologicznej. Woda ta w całości jest ujmowana i odpompowywana poprzez system odwodnienia zainstalowany w chodnikach przyścianowych – odpowiedział Marek Mierzejewski, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie.
W mailu z najnowszym komunikatem Bogdanki biuro prasowe dodało: - Obecnie LW Bogdanka zarządza harmonogramem biegu ścian tak, że ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku plan produkcyjny na poziomie 8,3 mln ton węgla handlowego jest niezagrożony. Ponadto informujemy, że kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie, a kolejna planowana jest do uruchomienia w tym miesiącu w Polu Stefanów.
* Rząpie, rząp - najniższa część szybu usytuowana poniżej ostatniego poziomu wydobywczego w kopalni. Jest to nieeksploatowana część szybu, mająca za zadanie zbieranie ściekającej po ścianach wody. Zbierana woda jest następnie odsysana za pomocą pomp odwadniających. Źródło - Leksykon górniczy, Wydawnictwo Śląsk, 1989.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.