Reklama

Reklama

Ksiądz Krzysztof Galewski odszedł na wieczną posługę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ksiądz Krzysztof Galewski odszedł na wieczną posługę - Zdjęcie główne

Ks. Krzysztof Galewski przez ponad 26 lat był proboszczem Parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach. W 2018 roku z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przeszedł na emeryturę

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ZMARLI Nie żyje ks. Krzysztof Galewski, były proboszcz Parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach. Miał 72 lata.

Reklama

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 1 czerwca, zmarł ks. Krzysztof Galewski.

"Z żalem i smutkiem zawiadamiamy wszystkich Parafian, że dziś 01.06.2020 we wczesnych godzinach porannych zmarł w szpitalu po ciężkiej chorobie Ksiądz Kanonik Krzysztof Galewski wieloletni proboszcz naszej parafii. Niech nasz Pan Jezus Chrystus za trud kapłańskiej posługi Księdza Krzysztofa przyjmie go do Chwały Nieba" - potwierdzili przedstawiciele parafii w mediach społecznościowych.Przez ponad 26 lat był proboszczem Parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach. W 2018 roku z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przeszedł na emeryturę, zastąpił go wówczas ks. Mirosław Skałban. Były takie myśli...

Ks. Krzysztof Galewski urodził się w 1948 roku w Krasnymstawie. 18 lat później, po skończeniu liceum ogólnokształcącego i zdaniu matury, wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego.

–  Pewne sygnały odczytywałem od dzieciństwa, były takie myśli, że to może być moje przeznaczenie. To jest tak, że Bóg daje powołanie, ale człowiek musi na nie odpowiedzieć. Wielu nie odpowiada. Nie miałem w rodzinie żadnych tradycji tego typu, nikt z moich bliskich nie był duchownym. Ale to była praktykująca katolicka rodzina  – opowiadał w czerwcu ubiegłego roku w rozmowie z dziennikarzem Wspólnoty.

Krzysztof Galewski święcenia kapłańskie przyjął w 1972 roku z rąk ks. bpa Piotra Kałwy. Jego pierwszą parafią, w której był wikarym, były Biskupice koło Lublina. Następne przystanki w jego duszpasterskiej posłudze stanowiły Puławy i Zamość. Kolejnymi parafiami dla urodzonego w Krasnymstawie księdza były Kazimierzówka i Zaklików. W lutym 1986 roku ks. Krzysztof Galewski został mianowany administratorem do tworzenia parafii i budowy kościoła oraz plebanii w Kocudzy koło Janowa Lubelskiego. Po sześciu latach został administratorem  Parafii św. Ignacego Loyoli w Niemcach, a we wrześniu 1997 roku otrzymał nominację proboszcza.

 

Chciał pozostać z nami

 

Po przejściu na emeryturę duchowny postanowił pozostać w Niemcach, w parafii, której poświęcił ponad ćwierć wieku posługi.

–  Będę rezydentem. Zżyłem się z tym miejscem. Chcę dalej pomagać w pracy przy parafii, na ile tylko zdrowie mi pozwoli  – zapowiadał w czerwcu ub.r., choć dodawał: - Zdrowia ubywa, aktywność już nie taka, jak jeszcze parę lat temu.

 

Ludzie i kościół

 

Parafia w Niemcach liczy obecnie około 7 tys. wiernych. To potężna rzesza ludzi, z których wielu przez lata było zaangażowanych w organizowanie wspólnot wokół kościoła. Przy udziale ks. Krzysztofa Galewskiego.

- Zawsze dobrze współpracowało się też z lokalnym samorządem. Powstało w naszej parafii mnóstwo wspólnot. Chór, schole, Rada Duszpasterska, akcja katolicka, oazy rodzin, oaza dzieci bożych, grupy ministrantów, szkolne koło Caritas, bardzo mocne kółka różańcowe i wiele więcej... - podkreślał duszpasterz.

Oprócz stworzenia i zacieśnienia więzów między wiernymi, proboszcz dumny był także z materialnego dorobku parafii.

- Całkowicie odnowiliśmy kościół, ołtarze, ambonę, organy. Zrobiliśmy dwanaście witraży, położona została granitowa posadzka. Zbudowaliśmy kaplicę na cmentarzu, do tego cztery kapliczki przy kościele, powstały cztery parkingi, ogród różańcowy. Do tego oczywiście sukcesywnie codzienną pracą dbaliśmy o utrzymanie naszych obiektów  – wymieniał, podsumowując swoją posługę w Niemcach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy