reklama

XVIII Witryna Teatralna

Opublikowano:
Autor:

XVIII Witryna Teatralna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPowiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie zaprasza na kolejną edycję Witryny Teatralnej. Na widzów czekać będą trzy spektakle teatrów młodzieżowych.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada 2017 roku o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, przy ul. Chopina 6. Wstęp wolny.


Spektakle:

„My. Po prostu" - Teatr 5 Złotych z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie

Opis: "Spektakl "My. Po prostu." to próba ukazania codziennych sytuacji komunikacyjnych widzianych w soczewce dorosłych i młodych. Ci ostatni stawiają fundamentalne dla nich pytania - z jednej strony - czy chcesz mnie poznać? - A z drugiej - czy dasz się poznać? Bohaterowie idą jeszcze o krok dalej i z czwartej ściany teatru czynią zwierciadło, w którym widz może się przejrzeć, odnaleźć w świecie młodych bądź dorosłych. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o rzeczywiste doświadczenia aktorów."

  • scenariusz: zespół, Małgorzata Adamczyk
  • reżyseria: Małgorzata Adamczyk
  • muzyka: fragm. utworów Connie Francis.
  • obsada: Marta Czarniak, Patrycja Kęska, Magda Mleczko, Aleksandra Obroślak, Weronika Obroślak, Gabriela Orłowska, Miłosz Samolej, Dagmara Siwiec, Bartłomiej Sternik, Karina Szczepaniak, Dominika Woch.
czas trwania: 25 min.

Teatr 5 Złotych choć pracuje ze sobą dopiero dwa lata, to na swoim koncie ma już wyróżnienie w wojewódzkim konkursie Inscenizacje 2016, oraz II nagrodę w 40. Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych. Zespół pracuje na tekstach autorskich, w swoich spektaklach stara się stawiać pytania istotne dla nich samych.


„Klosz-art, czyli pochwała muchy", Teatr Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie

Opis: Spektakl „Klosz-art, czyli pochwała muchy" to właściwie pieśń pochwalna na cześć... muchy. Czyż można znaleźć coś bardziej niestosownego do uwielbienia i pochwały? ...

A jednak nie o samo uwielbienie much chodziło. Tekst posłużył autorowi m.in. do „wsadzenia szpili" Platonowi za to, że ten w wywodzie o nieśmiertelności pominął jakże ważną MUCHĘ. Jednak sam spektakl nie podejmuje wspomnianych filozoficznych tematów, nie należy doszukiwać się w nim drugiego dna. Aktorzy traktują tekst Lukiana jako zabawę, żart, humoreskę, zaprawiony może nieco czarnym humorem.

  • obsada: Alicja Gromuł, Patryk Zabielski, Przemysław Stefaniak – głos
  • zespół muzyczny: Aleksandra Szczepkowska, Mikołaj Zieńczuk - saksofon
  • obsługa techniczna - światło, nagłośnienie, inne: Wiktor Staszewski, Przemysław Stefaniak;
  • muzyka: Łukasz Osiecki, Adam Lipiński, Patryk Zabielski,
  • scenografia i kostiumy: Magdalena Burek, Nikodem Nowak
  • scenariusz: Zespół ZM na podstawie tekstu Lukiana z Samosat w tłumaczeniu Michała Konstantego Boguckiego ; w scenariuszu, wykorzystano dwa wiersze współczesne „Na mym oknie siadła mucha" - autorzy nieznani
  • reżyseria: Robert Kaczorowski i Zespół ZM
  • opiekunowie teatru: Robert Kaczorowski, Katarzyna Andruszczyszyn, Marek Zdolski
czas trwania: 30 min.

Teatr Satyry Zielona Mrówa powstał we wrześniu 2007 r. Zespół tworzą wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie, zebrani i prowadzeni przez osobnika znanego w pewnych kręgach jako Zielona Kaczka. A na poważnie: Zielona Mrówa ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Chociażby za spektakl „Klosz-Art" (premiera: 21 czerwca 2017 r. ) zespół został uhonorowany nagrodą na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów dRoBNY w Jarosławiu, a z IV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha" w Bielsku Podlaskim wrócił aż z dwiema nagrodami – za Najlepszy Spektakl oraz z nagrodą dla Najlepszej Aktorki Festiwalu dla Alicji Gromuł. Zespół powtórzył swój sukces na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych „IGŁA" w Ostrołęce, zdobywając główną nagrodę – „Złotą igłę".


„Terapia" Teatr Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją" w Lublinie

Opis: Spektakl zrealizowany w formie teatralnej humoreski, dotyka najbardziej ludzkiego i zarazem absurdalnego problemu jakim jest natura śmierci – opowiedziany z dużym dystansem do podjętego tematu. Zabawna historia widziana jest z perspektywy grupy pacjentów zakładu psychiatrycznego, a motyw śmierci pojawia się jako satyryczno – groteskowy flirt z nieoczekiwanym Przybyszem. Zaskakujące, śmieszne, irracjonalne sytuacje przeradzają się powoli w refleksyjną zadumę i powrót teatralnych bohaterów do normalności jako rezultat „nietypowej terapii" . Scenariusz spektaklu oparty został o utwór Kamrona Klitgaarda „Cheating Death", wykorzystano także fragmenty średniowiecznego utworu „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", tekst Agnieszki Osieckiej „Dance Macabre" oraz teksty własne.

  • reżyseria: Mieczysław Wojtas
  • muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
  • obsada: Paulina Iwan, Emil Janczak, Marcin Lisowski, Wiktor Palak, Jakub Wyszomirski, Oskar Rybaczek, Paweł Stelmach.
  • Chór Czarnych Przybyszów: Maja Kalbarczyk, Rozalia Sawa, Michalina Puła, Grzegorz Popiołek
czas trwania: 35 min

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją" w Lublinie swoją działalność artystyczną i edukacyjną prowadzi od 1985 r. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną i studencką. Setki młodych pasjonatów zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny. Wielu z nich zostało zawodowymi aktorami i reżyserami znanymi z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią kariery zagraniczne, toteż nie bez powodu Panopticum bywa nazywane „kuźnią młodych talentów". Teatr jest laureatem wielu ważnych krajowych i międzynarodowych nagród, wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie i Ankarze. O Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych. TVP1 zarejestrowała i wyemitowała dwa nagrodzone spektakle i zrealizowała film dokumentalny Szef, którego bohaterem jest założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu nieprzerwanie już od 32 lat. Z teatrem od 9 lat współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.


Oprócz spektakli wychowankowie PMDK przygotowali również inne atrakcje, będzie można m.in. obejrzeć i ocenić w plebiscycie plakaty teatralne przygotowane przez dzieci i młodzież, z etiudą teatralną wystąpi zespół taneczny Dance Feet. Pracownia muzyczna i Teatr Bęc przygotowali także niespodziankę!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE