Reklama

Reklama

Powiatowi radni PSL do prezydenta: zawetować "piątkę dla zwierząt"!

Opublikowano:
Autor:

Powiatowi radni PSL do prezydenta: zawetować "piątkę dla zwierząt"! - Zdjęcie główne

W proteście przeciw "piątce dla zwierząt" rolnicy blokowali rondo w Łucce

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Klub radnych powiatowych PSL wnioskuje o wprowadzenie do porządku obrad Rady Powiatu 4 listopada apelu do prezydenta Andrzeja Dudy. Chcą zaapelować do głowy państwa o zawetowanie "piątki dla zwierząt".

Reklama

Projekt ustawy "piątka dla zwierząt" budzi sprzeciw wielu rolników, którzy uważają, że uderza w ich interesy. Projekt ustawy zakazuje m.in. hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.Hodowcy zwierząt boją się, że poniosą straty a nawet będą musieli zlikwodować gospodarstwa.

 

Radni powiatowi PSL opracowali projekt apelu do prezydenta Andrzeja Dudy, który chcą przedłożyć Radzie Powiatu na najbliższej sesji:

 

 

Szanowny Panie Prezydencie.
Radni Rady Powiatu Lubartowskiego pragną wyrazić zaniepokojenie wobec zmian, jakie zamierza przeprowadzić większość parlamentarna w ramach projektu ustawy o ochronie praw zwierząt zwanego "Piątką dla zwierząt".

W środowisku wiejskim projekt ustawy wywołał uzasadnioną obawę o utrzymanie miejsc pracy całych rodzin, które od pokoleń zajmują się rolnictwem. Tak zwana " Piątka dla zwierząt" została odebrana wśród rolników, jako akt oskarżenia wobec ich ciężkiej pracy, a przecież polscy gospodarze, najlepiej wiedzą jak dbać o swoje zwierzęta i jak poprawiać ich dobrostan. Czynią to od lat i nie potrzebują do tego pouczeń od polityków, którzy zazwyczaj nie wiedzą ile sił i czasu rolnicy wkładają codziennie w rozwój swoich gospodarstw i dobrostan hodowanych zwierząt.

Zwracamy uwagę, iż proponowane przepisy uderzają bezpośrednio w podstawowe wolności obywatelskie, ograniczając swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, a w praktyce nakładając embargo na polskie rolnictwo. Szczególny niepokój budzi fakt, iż większość parlamentarna z dnia na dzień, bez konsultacji i odpowiedniego vacatio legis, wprowadza zmiany, które szkodzą interesowi polskiej wsi, a z których zyski będą czerpać jedynie zagraniczne firmy. To one, bowiem zyskają na tym ataku na polskich hodowców i przejmą rynki zbytu.

Proponowana ustawa uderza w branżę hodowców zwierząt futerkowych, ale znacznie większe straty poniesie branża mięsna. Wprowadzenie zakazu produkcji mięsa na halal i koszer uderza przede wszystkim w małe gospodarstwa rolne hodujące bydło. Jeszcze większe straty poniesie polska branża drobiarska. Sprzeczna z Konstytucją RP jest propozycja dająca uprawnienia organizacjom proekologicznym do samowolnej kontroli gospodarstw rolnych oraz domostw w zakresie przestrzegania dobrostanu posiadanych zwierząt oraz podejmowania decyzji o odebraniu zwierząt na zasadzie uznaniowości. Wprowadzenie tych jak i innych rozwiązań proponowanych w niniejszej ustawie jest sprzeczne z interesem polskich rolników i polskiej wsi. Dlatego wsłuchując się w głosy naszych wyborców - mieszkańców wsi i rolników Powiatu Lubartowskiego apelujemy do Pana Prezydenta, aby stanął po stronie rolników i zawetował tą sprzeczną z interesem polskiego rolnictwa - ustawę.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE