Reklama

Reklama

Podatek rolny przeważnie bez zmian, w Sernikach drożej

Opublikowano:
Autor:

Podatek rolny przeważnie bez zmian, w Sernikach drożej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podatek rolny podnieśli radni z gminy Serniki, w Ostrówku, Kamionce i Firleju pozostał bez zmian.

Reklama

Rady gmin ustalają wysokość ceny kwintala żyta, potrzebnej do obliczania podatku rolnego.  Na sesji Rady Gminy Serniki zaproponowano 38,50 zł za kwintal. To podwyżka o złotówkę.

- Nie jest to kwota, która znacząco wpłynie na budżet gminy. Rok temu była to kwota 37,50 zł za kwintal. W porównaniu z sąsiednimi gminami mamy jedną z najniższych cen. Gmina Lubartów ma 52 zł, gmina Niemce - 52 zł, Kamionka - 42 zł, Ostrówek - 41 zł.
Nowa stawka w stosunku do hektara przeliczeniowego spowoduje podwyżkę o 2,50 zł.
- Dla rolników, którzy mają 10-hektarowe gospodarstwo, podatek wzrośnie o 25 zł, nie jest to kwota, która uderza w budżet rolników - mówił wójt Paweł Woźniak. Wpływy z podatku rolnego od osób fizycznych oceniał na 585 tys. zł w skali roku.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czesław Woźniak uważa, że podatek rolny powinien być wyższy, niż proponowany w projekcie uchwały.
- Rolnicy dostają dopłaty, większy podatek to większa subwencja dla gminy - mówił.
- Państwo widzi, że gmina rezygnuje z tego podatku, to znaczy, że gmina jest bogata - dodał przewodniczący Rady Gminy Sławomir Nowosacki.
Za proponowaną uchwałą zagłosowało 10 radnych, 3 się wstrzymało, 1 był przeciw. Uchwalono cenę skupu żyta na 38,50 zł. Oznacza to, że z jednego hektara rolnik zapłaci podatek w wysokości 96,25 zł (podatek rolny oblicza się, mnożąc cenę za kwintal przez 2,5). Wcześniej, przy cenie 37,50 zł za kwintal żyta, podatek z hektara wynosił 93,75 zł.
 
 
W Ostrówku przewodniczący Rady Gminy Kajetan Sidor zaproponował, żeby cenę skupu żyta pozostawić na dotychczasowym poziomie - w 2020 r. wynosiła ona 41 zł za kwintal. Rada przyjęła tę propozycję bez dyskusji. Rolnik z gminy Ostrówek zapłaci 102,5 zł podatku rolnego z hektara.
 
 
Bez zmian pozostała także cena skupu żyta w gminie Firlej. Ustalono ja tam na 40,30 zł. Oznacza to, że rolnik z gminy Firlej zapłaci podatek rolny w wysokości 100,75 zł z hektara.
 
 
Bez zmian zostaje też cena skupu żyta w gminie Kamionka - 42 zł. Tutaj rolnik zapłaci 105 zł podatku rolnego z hektara.
 
 
W Niedźwiadzie cena skupu żyta zostanie ustalona na sesji Rady Gminy 11 grudnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy