Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości. W dniach 6-8 października Muzeum będzie gościć w Lubartowie.
Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.
Lubartów to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili 42 procent wszystkich mieszkańców miasta. Więcej o żydowskiej historii Lubartowa można przeczytać na portalu Wirtualny Sztetl: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/lubartow/.
W Lubartowie będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Został przygotowany specjalny program wydarzeń towarzyszących wizycie projektu:
- Spacer śladami społeczności żydowskiej
- Warsztaty języka hebrajskiego
- Prelekcja i koncert z wykorzystaniem instrumentów biblijnych
- Kino z żydowską historią mówioną z terenów Lubelszczyzny
Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie.
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie: http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach, oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach.
(źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie)