Reklama

Reklama

Dopłat do wody i ścieków nie ma. Co z opłatami?

Opublikowano: 5 stycznia 2021 14:16
Autor: Marcin Kusyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W budżecie Lubartowa na 2021 r. nie uwzględniono dopłat do wody i ścieków dla gospodarstw domowych. Zdaniem radnego Jacka Tomasiaka może to oznaczać podwyżkę cen wody i ścieków. Według Urzędu Miasta do lipca podwyżek nie będzie - ale odnosi się tylko do taryfy, realnie mieszkańcy będą płacić więcej.

Reklama

 - Brak pozycji "dopłaty do wody i ścieków" w projekcie uchwały budżetowej nie oznacza podwyżki taryfy za wodę i ścieki - twierdzi rzecznik Urzędu Miasta Łukasz Chomicki.

Nadal obowiązuje aktualna stawka, którą 18 czerwca 2018 roku Państwowe Gospodarstwa Wodne Wody Polskie zatwierdziło na wniosek Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Taryfa ta będzie obowiązywała przez trzy lata do 5 lipca 2021 roku: woda dla gospodarstw domowych 3,35 zł/m3, ścieki z gospodarstw domowych 8,64 zł/m3. 

 Miasto dopłaca do 1 m/3 wody – 0,08 zł, a do 1 m/3 ścieków – 0,21 zł. 

-  Średnio miesięcznie na jednego mieszkańca dopłata ta wynosi mniej niż 1 zł, a rocznie ok. 10 zł. Po kilkunastu latach od wprowadzenia dopłat, w wyniku inflacji, nastąpiła ich dewaluacja, spadła realna wartość. Dla mieszkańca stanowi to obecnie niezauważalną ulgę lub ubytek w budżecie domowym w przypadku braku uchwały przedłużającej funkcjonowanie dopłat. Natomiast w budżecie miasta wypłata 180 czy 200 tys. rocznie to możliwość wybudowania nowego chodnika lub drogi. Środki te zostaną wykorzystane na poprawę życia mieszkańców i inwestycje - mówi rzecznik.

Artur Kuśmierzak, naczelnik wydziału promocji i komunikacji społecznej, potwierdza, że brak dopłat spowoduje pewien wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców.

- Miasto nie dopłacało bezpośrednio mieszkańcom, ale PGK. Teraz, kiedy dopłaty nie będzie, PGK będzie obciążać mieszkańców kwotą pełnej taryfy, a nie pomniejszonej o dopłatę jak do tej pory - mówi. Według niego będzie to wzrost nieznaczny, poniżej 1 zł miesięcznie.

Czy burmistrz Lubartowa planuje wprowadzenie pod obrady Rady Miasta uchwały dotyczącej dopłat do wody i ścieków?

- Wszelkie zasadne i właściwe z punktu widzenia ekonomicznego działania zmierzające do wypracowania jak najkorzystniejszej dla mieszkańców taryfy opłat za wodę, są i będą podejmowane. Dodatkowo należy zauważyć, że w roku budżetowym 2021 Miasto nie podniosło żadnych opłat z tytułu podatków i to jest najważniejsza informacja dla mieszkańców - mówi Łukasz Chomicki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Kandydat do dyplomu z praw człowieka

  A czemu nadwornym komentatorem jest kuśmierzak skoro płaci się rzecznikowi - to za co w takim razie

 • 2 miesiące temu | ocena +8 / -0

  sęk

  Jak zwykle najwięcej do powiedzenia ma ten radny, który z uporem maniaka twierdzi, że mieszka tam gdzie nie mieszka. No i jak takiemu wierzyć.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -7

  ale dajecie się mamić

  ''Natomiast w budżecie miasta wypłata 180 czy 200 tys. rocznie to możliwość wybudowania nowego chodnika lub drogi. Środki te zostaną wykorzystane na poprawę życia mieszkańców i inwestycje - mówi rzecznik " - rzecznik niech nie zapomina, że potrzebne są pieniądze na podwyżki diet radnych bo oni sobie tak uchwalili diety nie denerwując mieszkańców, że jak jest podwyżka najniższego wynagrodzenia to ich diety też są automatycznie podwyższane. Także brawo mieszkańcy,, radni was równo w ..... załatwili.

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

   doli

   Jak gamoniu jest w radzie nadzorczej spółdzielni? i to od wielu lat?

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -2

  ale jaja

  Nie po raz pierwszy ktoś robi z nas idiotę. Oto podwyżka przez obniżkę... Kardasz pęka ze śmiechu.