Szachowy lipiec lubartowian

Szachowy lipiec lubartowian - Zdjęcie główne

SportMiędzynarodowe sukcesy odnosili szachiści z Lubartowa w lipcu. Grali w Czechach, a u siebie zmierzyli się z szachistami z Ukrainy jadącymi na Światowe Dni Młodzieży.

Domański drugi w turnieju Najdorfa

W Warszawie zorganizowano w dniach 8-16 lipca prestiżowy MetLife Warsaw Najdorf Chess Festival . Łączna pula nagród w czterech turniejach wynosiła ponad 30 tysięcy euro. Zjechało się wielu arcymistrzów z całego świata. Wygrał Polak Grzegorz Gajewski z wynikiem 7,5 pkt zgarniając 5 tysięcy euro.

W turnieju D dla najmłodszych w podkategorii 2009r i młodsi chłopcy drugie miejsce wywalczył Alan Domański z LUKS Lubartów uzyskując 5 pkt z 7 partii. Jest to bardzo dobry wynik. Przegrał I miejsce jedynie punktacją pomocniczą. Grupę D wygrał Bartosz Fiszer z kompletem 7 punktów, który jest brązowym medalistą Mistrzostw Świata juniorów do lat 8 (Porto Karas 2015). Alan Domański miał z nim przyjemność rozegrania kilku partii towarzyskich tuż po turnieju.

Na Dolnym Śląsku i w Czechach

W Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku 17 lipca rozegrano VII Młodzieżowy Turniej szachowy dla młodzieży do lat 20. W kategorii do lat 8 drugie miejsce zajął Wiktor Opolski z LUKS Lubartów zdobywając 4 pkt z 9 partii. Wyprzedziła go jedynie Aleksandra Pastuszka punktacją pomocniczą aktualna Wicemistrzyni Polski z KS AZS Wratislavia.

Trzy dni później 20 lipca w Liberecu w Czechach w Turnieju Szachów Błyskawicznych zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów zagrał po raz kolejny Wiktor Opolski. Był najmłodszym zawodnikiem w turnieju i zajął 20 miejsce w kategorii OPEN. W imprezie grali szachiści z Czech, Polski i Francji. Czas do namysłu wynosił 3 minuty na partię + 2 sekundy bonusu za ruch. To pierwszy zagraniczny turniej w którym wziął udział Wiktor Opolski.

II SzachowANIE podczas V Zlotu Anek

Powoli szachiści wpisują się na stałe w pejzaż Lubartowskiego Annowania – a co najważniejsze to Anny również dołączają do szachowych rozgrywek.

Zawody na dystansie 11 rund zorganizowano 24 lipca na placu przed Ratuszem. W tym roku na starcie stanęło 22 zawodników. Wśród nich Hanna Nurzyńska z Żakowoli, która zwyciężyła w kategorii „Anny”. W kategorii OPEN zwyciężył Andrzej Rogoza – 9,5 pkt (LUKS Lubartów), drugi był Hubert Goławski, trzeci Paweł Krasuski – obaj po 9 pkt. pochodzą z Radzynia Podlaskiego. W podkategorii do lat 10 zwyciężył Eryk Bronisz – 5,5 pkt, drugi był Wiktor Opolski – 4,5 pkt, trzeci Michał Drozd – 3 pkt, który jednocześnie był najmłodszym zawodnikiem turnieju. Przy okazji Światowych Dni Młodzieży przy szachownicach zasiadła również młodzież z Ukrainy, która rozegrała kilka partii towarzyskich – turniej nabrał charakteru międzynarodowego.