Reklama

Szachowe Mistrzostwa i „Szachy świata”

Opublikowano:
Autor:

Szachowe Mistrzostwa i „Szachy świata” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W Tomaszowie Lubelskim w dniach 21-22 listopada zorganizowano Indywidualne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Szachach Klasycznych. Turniej rozegrano na dystansie 7 rund przy czasie 1 godzina dla zawodnika na rozegranie meczu. Aż pięciu zawodników wystartowało w barwach LUKS Lubartów. Turnieje rozgrywano w grupach wiekowych do lat 8, do lat 10 i do lat 12 z podziałem na płeć.

W turnieju chłopców do lat 8 wysokie czwarte miejsce zajął sześcioletni Alan Domański z 4 pkt. W ostatniej rundzie w pojedynku o brązowy medal uległ ośmiolatkowi Kamilowi Koperwasowi z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski. Kolejne miejsca zdobyli: V. Wiktor Opolski – 4 pkt, VI. Artur Gryzio – 3 pkt, XI. Eryk Trąbka – 3 pkt. Wszyscy są siedmiolatkami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie. Natomiast w turnieju chłopców do lat 10 wystartował dziewięcioletni uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie – Paweł Woźniak, który z 3 punktami zajął XII miejsce.

Szachy klasyczne charakteryzują się długim czasem do namysłu i wymaganym zapisem przebiegu partii w starszych grupach. Turnieje wielodniowe wymagają od szachistów koncentracji, analitycznego myślenia, obliczania wariantów, odporności na stres i przede wszystkim dobrej kondycji. Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy sportowej postawy i życzymy powodzenia w zbliżających się mistrzostwach województwa w szachach szybkich i błyskawicznych, które w grudniu odbędą się w Lublinie.

Mistrzostwa w Tomaszowie Lubelskim stały się okazją do zwiedzenia w drodze powrotnej jedynego w Polsce, Zamojskiego Centrum Wystawowego „Szachy świata” mieszczącego się w podziemiach kina w Zamościu. Magdalena Proć-Czochra oprowadziła po prywatnym zbiorze liczącym ponad 800 eksponatów, w tym ponad 230 zestawów szachów. Zwiedzający mogli wysłuchać ciekawych historii, a nawet dotknąć ponad stu letnich szachów, co w zwykłym muzeum nie mogłoby mieć miejsca. A szachy z kolekcji przywiezione zostały z różnych zakątków świata m.in.: z Peru, Mongolii, Meksyku, Japonii, Afryki, Indii, USA, Chin czy Nepalu i wykonanych z różnych materiałów, w tym: z gliny, szkła, kryształu, kamienia mydlanego, porcelany, lawy wulkanicznej, drzewa sandałowego, metalowych śrubek, hebanu, poroży jelenia, sierści lamy, chleba, żywicy, masy perłowej, kamionki, onyksu, kamienia kredowego czy też z czekolady.

Główną część zbioru uzupełniają stare zdjęcia, karty pocztowe, pocztówki, kasowniki, plakaty, obrazy oraz książki – podręczniki do nauki gry w szachy wydane w II połowie ubiegłego stulecia. Sporą część kolekcji stanowią szachy dla dzieci: Shrek, Chupa Chups, Coca Cola, Super Mario, Gwiezdne Wojny, Scooby Doo, Asterix, Filnstonowie, The Simpsons, Dragon Ball, Star Trek, Władca Pierścieni, Kermit, Piraci z Karaibów, South Park, Lucky Luke, smoki, Trans Formers, Looney Tunes, szachy Lego, Harry Potter, Super Heroes, Disney, Buffy kontra wampiry, szachy drużyny Manchester United. Kolekcja szachów wpisana została w lutym 2012 r. do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największa i jedyna w Polsce.
Zamojskie Centrum Wystawowe „Szachy świata” to miejsce także  dla  pragnących zagrać partyjkę szachów w cichym zaułku, jak również dla tych, co chcą zrobić „szachowe zdjęcie” udostępniono gadżety szachowe, a nawet strój królowej szachów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE