Oprócz możliwości zagrania błyskawicznie, zdobycia rankingu międzynarodowego można było zmierzyć się w symultanie z legendą lubelskich szachów - byłym Mistrzem Polski w Szachach Korespondencyjnych -Zbigniewem Marciniakiem.
W „II Świątecznym Turnieju Szachów Błyskawicznych oraz Symultanie Szachowej z Mistrzem” zorganizowanej w Lubartowskim Ośrodku Kultury przez Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy wzięło udział 37 zawodników. Turniej został zgłoszony do międzynarodowej oceny FIDE w szachach błyskawicznych i zostanie uwzględniony na dzień 1 lutego 2016 r . Tempo wynosiło 3 minuty na partie plus bonus 2 sekundy za każdy ruch. Każdy z uczestników mógł rozegrać po 11 partii. Po zaciętych i ciekawych partiach prezentujemy wyniki najlepszych szóstek w poszczególnych kategoriach:
OPEN:
- Grzegorz Litwiniec – 9 pkt.;
- Andrzej Rogoza – 9 pkt.;
- Jakub Kurlak – 9 pkt.;
- Andrzej Litwiniec – 9 pkt.;
- Piotr Małyska – 7,5 pkt;
- Bartłomiej Dębowski – 7 pkt.
- Bartłomiej Goławski – 6 pkt.;
- Dawid Walenciuk – 6 pkt.;
- Jakub Tkaczyk – 6 pkt.;
- Cezary Goławski – 5,5 pkt.;
- Michał Bojczewski – 5 pkt.;
- Kacper Łukaszek – 4 pkt.
- Wiktor Kukawski – 6,5 pkt.;
- Eryk Bronisz – 6 pkt.;
- Kacper Litwiniec – 5pkt.;
- Mateusz Korzan – 5 pkt.;
- Igor Tkaczyk – 5pkt.;
- Wiktor Opolski – 5 pkt.
Klika pojedynków na pierwszej szachownicy zarejestrowanych zostało testowo przy użyciu nowoczesnej deski elektronicznej DGT umożliwiającej transmisję partii online w internecie.
Puchary za trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oraz dyplomy za dziesięć pierwszych miejsc wręczył dyrektor MOSiR Lubartów – Janusz Gierach. Bezpośrednio po turnieju rozegrano symultanę szachową na 20 szachownic. Białym kolorem ze śmiałkami zmierzył się Zbigniew Marciniack, który jest legendą lubelskich szachów.
Cieszę się, że mogę zagrać w Lubartowie. Miło wspominam wszego szachistę Ryszarda Czermińskiego, z którym grywałem. Tą symultaną kończę ewidentnie swoją zawodniczą karierę, choć ostatnią poważną meczową partię rozegrałem w latach osiemdziesiątych
- mówił Zbigniew Marciniak
Pan Zbigniew urodził się w Lublinie w 1936 roku i jest Indywidualnym, Korespondencyjnym Mistrzem Polski (tytuł uzyskał w latach 1988-90), 3-krotnym Mistrzem Lublina oraz Lubelszczyzny w szachach. Zbigniew Marciniak został wyróżniony za zasługi dla Lubelszczyzny, jest zasłużonym dla WSK, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Zdzisław jako nastolatek wygrał 3 olimpiady matematyczne. W 1961 r. przeprowadził się do Świdnika, gdzie od 1954 roku pracował w WSK. Bardzo szybko awansował, był kierownikiem wydziałów 40, 46, głównego montażu śmigłowca, szefem produkcji. Jego ogromną pasją są szachy. Mieszkając w Lublinie grał w klubie Sygnał Lublin przy Domu Kultury „Kolejarz”. Po rozpoczęciu pracy w WSK grał w Stali Świdnik, późniejszej Avii. Największe sukcesy sekcji szachowej Avii miały miejsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, wśród nich, drużynowe Mistrzostwo Polski zdobyte w 1982 roku. Przez cały okres kierowania sekcją szachową w Avii Zdzisław kładł duży nacisk na szkolenie i pracę z juniorami. Jego wychowankami byli m.in. Mistrzowie Międzynarodowi: Marek Hawełko, Zbigniew Szymczak oraz Zbigniew Księski, który grał w Lubartowie symultanę w 2014 roku.
Po kilku godzinach „Symultana Szachowa z Mistrzem Zbigniewem Marciniakiem” rozgrywana na 20 szachownicach zakończyła się zwycięstwem dla Zbigniewa Marciniaka w 13 partiach, pokonali mistrza czterej zawodnicy: Rafał Sadlak, Ireneusz Jaroszuk, Andrzej Rogoza, Jakub Kurlak, zaś zremisowali: Aleksandra Szczerba, Wiktor Kukawski oraz Wiktor Opolski.
Organizatorem wydarzenia był Lubartowski Uczniowski Klub Sportowy, a zrealizowano je przy współpracy z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Zadanie zostało zrealizowane z środków Gminy Miasta Lubartów.