Jeleń szlachetny jest zwierzęciem tworzącym stada. Jednak przez większość roku bytuje w dwóch grupach: w żeńskiej i męskiej. Grupy żeńskie składają się z młodych samic poniżej czwartego roku życia wraz z łaniami, które opiekują się jeszcze cielakami. Grupom tym przewodzą starsze łanie tzw. licówki. Natomiast grupy męskie tworzą byki, które są w podobnym wieku. Tutaj dominują osobniki o większej masie ciała a także o większym porożu.
Prawie przez cały rok obie grupy bytują w oddzielnych rewirach, jednak wraz z początkiem jesieni panujący brak relacji zmienia się, a to wszystko za sprawą zbliżającej się rui. Do żeńskich grup dołączają dorosłe samce, po czym wyganiają z chmar młode samce. Pokrótce tak właśnie mniej więcej wygląda początek, a właściwie przygotowania do rykowiska.
Samce, które dotychczas skrywały się w gąszczu leśnych ostępów, wychodzą wtedy na śródleśne łąki lub na pola sąsiadujące z lasem w poszukiwaniu partnerek. Wystarczy jedna łania, aby samce zapomnieli o otaczającym świecie. Nie straszny im wtedy nawet głód. Byki podążają za łaniami w rui, aby zabiegać o ich względy.
Przebieg rykowiska może wyglądać różnie. Często bywa tak, że rankiem, gdy ukazują się pierwsze promienie słońca, panującą ciszę przerywa przyprawiający o dreszcze ryk jelenia. Zaraz po nim z różnych stron odpowiadają mu inne byki chcące z nim konkurować.
Jeżeli do chmary pilnowanej przez dominującego byka zbliży się inny byk, rozpoczyna się walka o względy łań. Początkowo rywale prezentują swe atuty, prężą sylwetki i poroża oraz rozprzestrzeniają swój intensywny zapach. Bywa tak, że już na tym etapie jeden z rywali odpuszcza. Jeżeli to nie przyniesie efektu, dochodzi do bezpośredniego starcia byków. W trakcie walk ich poroża krzyżują się i splatają, a niekiedy ostre zakończenia zadają bolesne ciosy w tułów rywala. Wygrany byk obejmuje władzę nad chmarą i ma możliwość przekazania swych genów. Przegrany rywal, o ile nie polegnie na polu bitwy, a tak też może się zdarzyć, odchodzi z niczym.
Wraz z końcem rykowiska, byki schodzą do swoich ostoi, gdzie dochodzą do siebie po wyczerpujących godach, podczas których ich masa ciała może się zmniejszyć nawet o ok. 25%. Po rekonwalescencji samce ponownie łączą się w męskie chmary i tak do kolejnego rykowiska. Jednakże po ok. 34 tygodniach od rykowiska pojawia się jego najważniejszy efekt – na świat przychodzi nowe pokolenie jeleni.
Spektakl jakim jest rykowisko możemy podziwiać na przełomie lata i jesieni. Nie ma ściśle określonej daty. A ważnym elementem wpływającym na rozpoczęcie, przebieg i intensywność rykowiska jest pogoda.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.