Leasing konsumencki nie jest nowością, jednak dopiero od niedawna cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej Polaków docenia bycie użytkownikiem pojazdu, a nie jego właścicielem. I właśnie m.in. innymi w tym tkwi istota tej formy finansowania. Pozwala ona nie tylko na częstą wymianę auta, ale również jest łatwiej dostępny.
Jak działa leasing konsumencki?
Leasing konsumencki działa podobnie jak leasing dla firm. Jego istotą jest przyjęcie w użytkowanie konkretnego pojazdu w zamian za miesięczne raty leasingowe – opłacane zgodnie z harmonogramem.
Po zakończonej umowie leasingobiorca może zdecydować o wykupie pojazdu lub jego zwrocie firmie leasingowej.
Jakie kryteria musi spełnić leasingobiorca?
Leasing konsumencki, chociaż jest dość zbliżony do kredytu samochodowego, jest łatwiej dostępny. Kryteria ubiegania się o niego nie są tak restrykcyjne, co ma związek ze specyfiką tego rodzaju finansowania. Wynika to z faktu, że przez cały okres trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem pojazdu.
Nie oznacza to jednak, że leasing konsumencki przyznawany jest każdemu. Chociaż formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, koniecznością jest:
- osiąganie stałego dochodu,
- wykazanie się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową.
Zachodzi również konieczność uregulowania tzw. opłaty wstępnej. Im wyższa, tym większe szanse na uzyskanie finansowania. Ponadto w takiej sytuacji firma leasingowa może zrezygnować z wymogu dostarczenia dokumentów finansowych.
Należy także podkreślić, że o leasing konsumencki mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie.
Pamiętaj! Każda firma leasingowa może ustalać własne warunki przyznawania finansowania. Dlatego najlepiej skontaktować się z dealerem, który jest na bieżąco z kryteriami i udzieli wsparcia – zarówno podczas składania wniosku o leasing, jak i w ramach obsługi sprzedażowej.
Jak wybrać dobry leasing konsumencki?
Wybór leasingu konsumenckiego nie powinien być dziełem przypadku. Decyzja powinna być dokładnie przemyślana i poprzedzona analizą dostępnych ofert. Warto przy tym uwzględnić aspekty. takie jak:
- wysokość opłaty wstępnej – im niższa, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start,
- wysokość miesięcznej raty – powinna być elastycznie dopasowana do twojego budżetu.
Należy także porównać obowiązujący limit kilometrów oraz możliwość skorzystania z pakietu serwisowania. Taka opcja jest dostępna m.in. w Leasingu konsumenckim KINTO ONE z oferty Toyota Leasing. Dzięki temu m.in. nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty związane z serwisowaniem pojazdu.
Pamiętaj! Leasing konsumencki zapewnia ci swobodę finansową. Potrzebujesz zaledwie kilku tysięcy złotych na start, aby móc użytkować nowy samochód. Natomiast po kilku latach możesz wymienić go na kolejny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.