W jaki sposób przygotować łoże siewne za pomocą kultywatora?
Kultywator ciągnikowy pomaga w tworzeniu odpowiednich warunków do siewu na polu. Dzięki tej maszynie można w dokładny sposób rozluźnić ciężką glebę, aby dotrzeć do głębokości, na jakiej będą umieszczone nasiona. Jest to również sposób na pozbycie się chwastów. Oprócz tego drapaczowanie sprzyja w aplikowaniu nawozów i dostarczaniu substancji odżywczych do korzeni roślin uprawnych.
Prawidłowa pracy kultywatora zależy od optymalnego współdziałania jego sekcji roboczych, które służą do zwiększania jakości zabiegu drapaczowania. Aby ustawić te elementy, należy mieć wiedzę na temat warunków pracy tej maszyny. Dotyczy to głównie rodzaju gleby, panującej pogody oraz doboru najlepszych narzędzi roboczych.
Na podstawie doświadczeń związanych z pracą, jaką wykonuje kultywator do C-330, można określić pewne zalecenia, którymi można się kierować przed ustawieniem pracy tej maszyny.
Jakie elementy robocze są używane do drapaczowania?
Praca kultywatora to głównie działanie elementów roboczych, które mają określone funkcje. Warto je po lepiej poznać, aby regulacja układów maszyny była bardziej skuteczna. Współczesne kultywatory ścierniskowe wykorzystują kilka typów elementów, które są używane równocześnie:
- zęby — służą do podcinania zewnętrznej warstwy gleby, ułatwiają jej spulchnianie oraz mieszanie z resztkami roślin,
- talerze — są używane do wyrównywania powierzchni ziemi,
- wały — wykorzystywane są do ustawiania głębokości pracy talerzy, zębów oraz do zagęszczania warstwy gleby po mulczowaniu. Ponadto kruszą oporne bryły ziemi i mieszają ją z resztkami pożniwnymi.
Kultywator do C-330 korzysta z zębów, które mogą być rozstawione w dwóch, trzech lub nawet czterech rzędach na całej długości maszyny. Są one mocowane do ramy nośnej na różne sposoby.
Jak przygotować do pracy kultywator ciągnikowy?
Jeśli kultywator ciągnikowy jest optymalnie ustawiony, to może przygotować glebę pod zasiew już podczas pojedynczego przejazdu. To zmniejsza koszty i czas niezbędny na przeprowadzenie zabiegów rolniczych. Oznacza także mniejsze zużycie elementów roboczych, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Części, które mają największy kontakt z glebą, powinny być ustawione tuż przed drapaczowaniem. Maszyna jest rozkładana z położenia transportowego i opuszczona na glebę, dzięki czemu rolnik może sprawdzić konfigurację kultywatora. Po próbnym przejeździe można przekonać się, czy możliwa jest dalsza praca, czy też należy zmienić jakieś ustawienie. W trakcie pracy warto szczególną uwagę zwrócić na następujące kwestie:
- kultywator nie może w czasie wyrównywania gleby wydobywać na powierzchnię kamieni i wysuszać wierzchniej warstwy,
- nie można doprowadzić do zbyt dużej koncentracji gleby tuż za ciągnikiem. W niwelacji tego zjawiska są pomocne spulchniacze śladów, jednak należy je odpowiednio ustawić tuż przed zabiegiem,
- regulację głębokości sekcji roboczej można zmienić poprzez manipulację siły oddziaływania na powierzchnię gleby. Odbywa się to poprzez zmianę ustawienia pracy tylnego wałka lub tylnej włóki — zależnie od konfiguracji całej maszyny.