To musisz wiedzieć, zanim otworzysz działalność jednoosobową
Rejestracja firmy jest darmowa, nie wymaga żadnego kapitału na start, a wszelkie formalności można obecnie załatwić przez internet. O tym, jak otworzyć działalność jednoosobową krok po kroku, przeczytasz na portalu Firmove.pl. Zanim jednak zostaniesz przedsiębiorcą, odpowiedz sobie na kilka pytań.
- Czym dokładnie będziesz się zajmować? Rodzaj działalności określają kody PKD: główny i dodatkowe. Wyszukiwarkę kodów PKD bez problemu znajdziesz w internecie. Zwróć uwagę, że prowadzenie niektórych biznesów wymaga podjęcia dodatkowych kroków, np. uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji.
- Jak będzie się nazywać Twoja firma? Nazwa wiele mówi o biznesie. Powinna być krótka, niosąca przekaz i zapadająca w pamięć. Najlepiej, jeśli znajdziesz dla niej wolną domenę.
- Jaka będzie najkorzystniejsza dla Ciebie forma opodatkowania? Do wyboru masz trzy opcje: ryczałt, skalę podatkową i podatek liniowy. Więcej informacji o każdej z nich oraz różne przydatne dla przedsiębiorców artykuły znajdziesz w tym serwisie: https://firmove.pl/.
4. Gdzie będziesz opłacać ubezpieczenie? Podczas zakładania działalności automatycznie stajesz się płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Do wyboru masz trzy opcje: ZUS, KRUS i ubezpieczenie za granicą. Pamiętaj, że jako debiutujący przedsiębiorca możesz skorzystać z Ulgi na start i z Preferencyjnego ZUS-u.
Jeśli chcesz w trakcie jednej rozmowy założyć działalność, otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania i skorzystać z bezpłatnego wsparcia księgowych, wejdź na stronę: https://firmove.pl/zakladanie-firmy.
Jak założyć firmę jednoosobową? Najważniejsze informacje
Podstawowym krokiem jest prawidłowe wypełnienie wniosku CEIDG-1 o wpis do rejestru CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Możesz złożyć go w swoim urzędzie gminy albo online, podpisując formularz za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego. Firmę otworzysz też za pośrednictwem banku, łącząc zakładanie konta biznesowego z rejestracją działalności w CEiDG, US i ZUS. Jeśli Twoim miejscem ubezpieczenia ma być ZUS, musisz zgłosić się do ubezpieczenia na formularzu ZUS ZUA (ubezpieczenie społeczne + zdrowotne) albo ZUS ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne). Jeżeli zgłaszasz do ubezpieczenia kogoś z rodziny, użyj formularza ZUS ZCNA.
Jak skorzystać z Ulgi na start w ZUS?
Przedsiębiorcom, którzy zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po co najmniej 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej firmy, przysługuje w ZUS Ulga na start. Dzięki niej możesz nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 pełnych miesięcy! Opłacasz jedynie składkę zdrowotną, której wysokość zależeć będzie od wysokości osiąganych dochodów oraz od wybranej formy opodatkowania.
Aby skorzystać z Ulgi na start, w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności dokonaj zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia. Zgłoszenia dokonaj na formularzu ZUS ZZA. Najprościej jest złożyć formularz podczas rejestracji firmy w CEIDG.
ZUS po Uldze na start
Gdy przestaniesz korzystać z Ulgi na start, możesz opłacać obniżone składki ZUS przez pełne 24 miesiące. W tym celu wyrejestruj się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i zgłoś do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, wskazując kod preferencyjnych składek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.