reklama
reklama

Fakty dotyczące planowanej inwestycji Stena Recycling

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fakty dotyczące planowanej inwestycji Stena Recycling - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEStena Recycling jest firmą recyklingową – specjalizującą się w zarządzaniu odpadami surowcowymi pochodzącymi od przedsiębiorstw. Naszym celem jest odzyskanie tego co może ponownie służyć gospodarce i konsumentowi poprzez ponowne wykorzystanie, jako surowców wtórnych, do produkcji nowych produktów. Kluczowe rodzaje odpadów w naszej działalności to makulatura, złom oraz folia opakowaniowa. Firma współpracuje głównie z zakładami produkcyjnymi oraz centrami logistycznymi, nie odbiera odpadów od mieszkańców oraz niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. W związku z planowaną inwestycją otrzymała już pozytywne opinie między innymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Wód Polskich. W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji na temat firmy i planowanej inwestycji. W związku z tym przedstawiamy kolejne fakty dotyczące tego przedsięwzięcia.
reklama

Monitoring zakładu i lokalizacja

Każdy zakład Stena Recycling działa zgodnie z rygorystycznymi wymogami ochrony środowiska, podlega stałym kontrolom wewnętrznym i zewnętrznym. Zainstalowany we wszystkich zakładach monitoring wizyjny umożliwia organom kontrolnym weryfikację miejsc magazynowania, zarówno w czasie rzeczywistym, jak i trzydzieści dni wstecz. Projektowany zakład także będzie podlegał wizyjnemu systemowi kontroli. 

Inwestycja będzie zlokalizowana ponad 300 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych, na terenie przemysłowym. Warto dodać, że część oddziałów Stena Recycling funkcjonuje w lokalizacjach bliższych zabudowaniom mieszkalnym niż planowany zakład w Lubartowie.

Bezpieczeństwo zarządzania odpadami

W projektowanym zakładzie odpady będą magazynowane zgodnie z wymogami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym ich stan skupienia. Będą one gromadzone w boksach, pojemnikach, beczkach lub opakowaniach specjalnie do tego celu przeznaczonych. Wydzielone miejsca magazynowania będą oznakowane nazwą i kodem odpadu, utrzymane we właściwym stanie technicznym oraz prawidłowo eksploatowane zgodnie z przepisami. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości przeznaczonej do transportu zostaną przekazane specjalistycznej firmie do odzysku lub unieszkodliwiania. Gromadzenie odbywać się będzie w sposób selektywny z podziałem na poszczególne rodzaje odpadów. Przewóz realizowany będzie według obowiązujących przepisów, samochodami specjalnie do tego przeznaczonymi. Place magazynowe, strefy produkcyjne oraz drogi komunikacyjne będą utwardzone (szczelne, nieprzepuszczalne, żelbetowe) oraz utrzymywane w należytej czystości. Kanalizacja ścieków przemysłowych z myjni będzie wykonana z materiałów chemoodpornych. Infrastruktura zakładu wykorzystywana do magazynowania odpadów będzie podlegała regularnym przeglądom, a w razie konieczności przeprowadzana będzie jej konserwacja i naprawy.  Firma gromadzi odpady w ilościach, które nie przekraczają limitów ustalonych decyzją administracyjną oraz ma obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń z tytułu możliwości wystąpienia negatywnych skutków działalności, co chroni samorządy i ich mieszkańców.

reklama

Instalacja do przetwarzania odpadów niebezpiecznych

Jednym z planowanych i szeroko dyskutowanych przedsięwzięć związanych z budową zakładu jest wdrożenie procesu przetwarzania opakowań po odpadach niebezpiecznych. 

Na czym faktycznie polega proces? 

Dotyczy on czyszczenia pojemników mogących zawierać pozostałości m.in. takich substancji jak oleje silnikowe, oleje hydrauliczne, płyny hamulcowe, farby, lakiery, rozpuszczalniki, aby mogły zostać ponownie wykorzystane. Czyszczenie to nic innego jak umycie wnętrza opakowań, za pomocą myjki ciśnieniowej typu Karcher. Warto podkreślić, że samo opakowanie nie jest odpadem niebezpiecznym, ale ze względu na to, że zawierało w środku substancję typu farba czy olej, które zgodnie z danymi producentów uznawane są za niebezpieczne, również samo opakowanie musi być w ten sposób sklasyfikowane. Po umyciu opakowań tracą one status "niebezpieczne" i mogą być przekazane do odzysku jako odpad inny niż niebezpieczny lub nawet mogą być zawracane do obiegu pełniąc dalej funkcje opakowań. Proces będzie miał miejsce w pomieszczeniu zamkniętym, wyposażonym w uszczelnioną posadzkę z lanego betonu pokrytą powłoką chemioodporną i nieprzepuszczalną. Instalacja będzie posiadała odpływ do szczelnego zbiornika bezodpływowego a więc jego oddziaływanie na zewnątrz nie będzie miało miejsca. Wskazany proces nie różni się zbyt od działań, które są często udziałem prac porządkowo-czyszczących w innych zakładach przemysłowych, a wyróżnia go tylko profesjonalne podejście i wymagające wymogi infrastrukturalno-prawne. Opisany powyżej proces mycia pojemników po substancjach, które są zwykle stosowane także w gospodarstwach domowych np. farbach czy olejach jest traktowany jako odzysk odpadów niebezpiecznych. Proces będzie odbywał się pod nadzorem kamer i będzie prowadzony zgodnie z rygorystycznymi przepisami prawa, które wyeliminują ryzyko środowiskowe z tym związane. Należy zaznaczyć, że to jedyny proces odzysku odpadów niebezpiecznych, który nie będzie znaczący w kontekście planowanej działalności. Ponownie warto podkreślić, że ponad 90% działalności Stena Recycling, również tej planowanej w Lubartowie, stanowią takie materiały jak makulatura, złom, drewno czy folia opakowaniowa. 

reklama

Przywracanie przedmiotom `drugiego życia` i możliwości ich dalszego wykorzystania, tak jak opakowaniom po ich umyciu jest działaniem pożytecznym, zarówno gospodarczo, jak i środowiskowo. Na tym polega właśnie zasada gospodarki cyrkularnej, aby wykorzystywać sprzęt i przedmioty jak najdłużej.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest dla nas priorytetem. Każdy zakład Stena Recycling musi uzyskać pozytywną ocenę Państwowej Straży Pożarnej przed rozpoczęciem działalności, a rygorystyczne, regularne kontrole odbywają się również w trakcie jego funkcjonowania. Gospodarowanie odpadami charakteryzuje się odmienną regulacją przeciwpożarową, gdzie sprawdzane są nie tylko wymogi ogólne ale także wymogi szczególne związane z ilością, jakością oraz sposobem magazynowania. Każdy zakład wymaga indywidualnego operatu przeciwpożarowego zatwierdzanego przez odpowiedniego komendanta straży pożarnej. Jest to wyznacznik tego, co wolno i co jest wymagane biorąc pod uwagę uwarunkowania. Zakłady są połączone systemem prewencyjnym i alarmowym z najbliższą jednostką straży pożarnej, a cykliczne ćwiczenia są obowiązkowe. Firma stosuje w swoich zakładach także nowoczesne technologie minimalizujące ryzyko przeciwpożarowe np. kamery termowizyjne i inwestuje we własne źródła zasilania wody dla celów przeciwpożarowych, które zapewniają niezależność i brak obciążenia sieci wodociągowej. Nie bez znaczenia jest to, że takie duże zbiorniki przeciwpożarowe mogą służyć społeczności w sytuacjach awaryjnych, gdy zajdzie taka potrzeba, a nie ma zagrożenia dla zakładu firmy. Zbiorniki przeciwpożarowe mogą służyć retencji wody, co jest kolejną zaletą prośrodowiskową. W zakładach przeprowadzane są regularne kontrole sprawdzające funkcjonalność, stan techniczny i nadzór nad technicznymi środkami zabezpieczenia przeciwpożarowego w celu zapewnienia, że jest ono na odpowiednim poziomie. Możliwości usprawnień oraz doskonalenia procesów, a także niezgodności i incydenty zgłaszane są na bieżąco przez pracowników, zarządzane oraz kontrolowane z użyciem systemu do raportowania i kontroli, który funkcjonuje w firmie. 

reklama

Komunikacja z mieszkańcami

W toku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanej inwestycji zapewniono udział społeczeństwa w sposób wymagany prawem, a firma starała się na bieżąco wyjaśniać i tłumaczyć wszystkie kwestie i wątpliwości, które były podnoszone. Firma wykazała się pełną transparentnością nie ograniczając się tylko do wyjaśnienia, ale pokazała jak takie procesy przebiegają. 

Zgodnie z art. 79 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udział społeczeństwa został zapewniony dwukrotnie. Zawiadomieniem Wójta Gminy Lubartów podano do publicznej wiadomości informacje o złożonym wniosku, raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz informowano o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy i możliwości składania uwag. Zawiadomienie zostało wywieszone na m.in. na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Lubartów, na stronie BIP oraz na tablicy ogłoszeń w miejscowości Annobór-Kolonia. Dodatkowo, przedstawiciele inwestora uczestniczyli w otwartym spotkaniu z mieszkańcami, podczas którego przedstawili inwestycję i odpowiadali na zadawane przez mieszkańców pytania. Wówczas opublikowano również dedykowaną stronę internetową (www.stenadlalubartowa.pl) zawierającą podstawowe informacje dotyczące planowanego zakładu oraz podano do publicznej wiadomości adres mailowy, za pośrednictwem którego mieszkańcy Lubartowa mogli zadawać pytania dotyczące inwestycji. Firma udzielała odpowiedzi na wszystkie zapytania zadawane przez lokalne media drogą mailową - zarówno z ich inicjatywy,  jak i z inicjatywy własnej, w celu ustosunkowania się do nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej. W komunikacji, która trwa od 2022 roku, przedstawiciele firmy wielokrotnie informowali o możliwości organizacji wizyt w zakładach referencyjnych dla planowanego oddziału w Lubartowie. Jak dotąd odbyły się dwa takie wyjazdy: do zakładu w Warszawie oraz do zakładu w Suwałkach, który jest lokalizacją o parametrach, infrastrukturze oraz organizacji logistycznej bardzo zbliżonej do planowanej inwestycji. Osoby wizytujące zakłady miały okazję konfrontacji stanu rzeczywistego z rozpowszechnianymi mitami. Nadal zachęcamy do korzystania z adresu mailowego zamieszczonego na stronie www.stenadlalubartowa.pl i zadawania pytań, na które sukcesywnie będziemy odpowiadać na tej stronie lub za pomocą artykułów w mediach.

reklama

/ARTYKUŁ SPONSOROWANY/

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo