Reklama

ZS2 z Lubartowa pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZS2

ZS2 z Lubartowa pamięta o Żołnierzach Wyklętych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pamięć o naszych przodkach jest niezwykle ważna, dlatego 5 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Święto to jest obchodzone w Polsce od 2011 r., aby upamiętniać żołnierzy, którzy przez wiele lat w bardzo trudnych warunkach walczyli o wolną Polskę. Za tę, często nierówną walkę, płacili najwyższą cenę – śmierć.

Szkołę odwiedziło tego dnia dwóch przedstawicieli Instytutu Historii UMCS – prof. dr hab. Marek Sioma, dyrektor Instytutu oraz prof. dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej. Dla prof. Mazura wizyta w szkole przy ul. Chopina była miłą podróżą sentymentalną, ponieważ jest on absolwentem I LO. Decyzją Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2, prof. Mazur został nagrodzony tytułem honorowego absolwenta, a miła uroczystość odbyła się przy okazji jego wizyty w szkole. Prof. Mariusz Mazur zajmuje się szeroko pojętą problematyką Polski Ludowej, totalitaryzmu, autorytaryzmu, mechanizmami manipulacji i indoktrynacji, w tym języka, próbą opisu mentalności władzy oraz społeczeństwa. Jest również od 2015 r. prezesem oddziału lubelskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Na swoim koncie ma wiele nagród, a także mnóstwo wartościowych publikacji naukowych.

– Jestem bardzo zaszczycony otrzymanym wyróżnieniem – powiedział prof. Mariusz Mazur podczas uroczystości nadania tytułu honorowego absolwenta.

Po jej zakończeniu przybliżył młodzieży problematykę Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Lubartowa. Nie zabrakło również wstawek multimedialnych – po zakończeniu wystąpień naukowych młodzież obejrzała film o Józefie Franczaku, najdłużej walczącym w Polsce żołnierzu wyklętym.

Organizatorzy wydarzenia nadzieję, że poniedziałkowa uroczystość przyczyni się do poszerzenia wiedzy młodzieży na temat Żołnierzy Wyklętych. Za przygotowanie Dnia Żołnierzy Wyklętych odpowiedzialny był nauczyciel historii i WOS mgr Kamil Kozioł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE