Reklama

Zatrzymani za oszustwa "na policjanta"

Opublikowano:
Autor:

Zatrzymani za oszustwa "na policjanta" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Dwóch mężczyzn w sprawie tzw. oszustw ,,na policjanta” zatrzymali wczoraj kryminalni z Lubartowa i KWP w Lublinie. Zatrzymani to mieszkańcy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego w wieku 47 i 50 lat. Mężczyźni podając się za fałszywych funkcjonariuszy oszukali na 50 tys. zł. mieszkankę powiatu lubartowskiego a także kilkanaście innych osób na terenie kraju. W minionym roku do tej sprawy zatrzymano 23-letniego mieszkańca Lublina, 28-letniego ob. Białorusi i 50-latka z Łodzi.

Zatrzymani przez lubartowskich kryminalnych i policjantów z KWP w Lublinie mężczyźni typowani byli do sprawy oszustwa, do którego doszło m.in. we wrześniu ub.r. w Ostrowie Lubelskim. Wtedy to do mieszkanki tej miejscowości  zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta prowadzącego ważną sprawę kryminalną. Poinformował, że rozpracowuje grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pożyczek z wykorzystaniem danych osobowych. Mężczyzna zapytał, czy kobieta posiada rachunki bankowe i w jakich placówkach.  Jeśli tak, to istnieje konieczność  zablokowania ich przed dostępem przestępców. Rozmówczyni wskazała rzekomemu policjantowi placówki z posiadanymi rachunkami. Podała mu także loginy i hasła do kont oraz tokeny z kodami. „Funkcjonariusz” polecił, aby ta udała się osobiście do banku, gdzie telefonicznie otrzyma dalsze instrukcje. Kiedy kobieta wraz mężem poszła do placówek bankowych, okazało się, że z kont zniknęło łącznie 50 tys. zł.

Do tej sprawy lubartowscy kryminalni zatrzymali w październiku na terenie Lublina 28-letniego obywatela Białorusi, zaś w Łodzi - 50-letniego mieszkańca tego miasta.  Z kolei w listopadzie zatrzymany został 23-letni mieszkaniec Lublina, który poszukiwany był za podobne oszustwa na terenie całego kraju.

Jak się okazało, nad tą sprawą cały czas prowadzone były policyjne działania, do których zaangażowali się kryminalni z KWP w Lublinie. Ich efektem było zatrzymanie w nocy z wtorku na środę kolejnych dwóch mężczyzn podejrzewanych o udział w tym przestępczym procederze. Zatrzymani to mieszkańcy województwa dolnośląskiego oraz wielkopolskiego w wieku 47 i 50 lat. Zatrzymani zostali w Złotowie w woj. wielkopolskim przez lubartowskich i lubelskich funkcjonariuszy, a następnie przetransportowani do Lubartowa.

Z ustaleń kryminalnych wynika, że nie jest to jedyna sprawa, w której zatrzymani brali udział. Działając wspólnie i w porozumieniu, we wrześniu ub. roku oszukali w ten sam sposób mieszkankę Konina. Kobieta straciła ponad 190 tys. zł. Łącznie do kilkunastu spraw na zatrzymanych zostało już 8 osób i wobec wszystkich sąd zastosował areszt tymczasowy. Sprawa jest nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie z uwagi na ilość osób pokrzywdzonych i ogólną wysokość  poniesionych strat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE