reklama

Zaplute karły reakcji...

Opublikowano:
Autor:

Zaplute karły reakcji... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW dniach od 1 do 19 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 prezentowana jest wystawa „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944–1956.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Celem wystawy jest zainteresowanie młodzieży historią „Żołnierzy Wyklętych”. Autorzy mają świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia niepodległościowego. Prezentowane fotografie ukazują w symboliczny sposób to, co stanowiło istotę Polski podziemnej, uzupełnieniem są komentarze zawarte w tytułach poszczególnych plansz. Wystawę obejrzeli, pod kierunkiem nauczycieli historii, uczniowie większości klas liceum, technikum a także gimnazjum.

Poniżej prezentujemy kilka refleksji.

Żołnierze wyklęci – to hasło poznałam będąc w gimnazjum. Wracając ze szkoły 1 marca usłyszałam w radiu, że dzisiaj jest Dzień Żołnierzy Wyklętych. Myślałam, że to zwykły odział wojska. Dopiero później zrozumiałam jak wielką ignorancją się wykazałam.

Paulina, kl. ID

Żołnierze Wyklęci, Bohaterowie Niezłomni… Symbol ciągłej walki,… nieograniczonej miłości do ojczyzny, gotowości do służby, bycia niepokonanym.

Iwona, kl.IC

Przedstawione na wystawie zdjęcia wywołują różne uczucia. Możemy mówić o wzruszeniu, dumie z bycia Polakiem, zaskoczeniu. Bo młodzież też miała swój udział w walce o polskość. Oni tak jak my chodzili do szkoły, przeżywali pierwsze miłości, rozstania, zwycięstwa, porażki, a mimo to zrzeszając się w tajne organizacje, działali ku odzyskaniu pełnej wolności. To chyba nieodłączny element charakteru młodych ludzi – walczyć o wolność, walczyć o ideały, w które się wierzy.

Iwona, kl. IC

Wystawa ta uświadomiła mi, ilu młodych, pełnych energii ludzi poświęciło się do walki za wolną ojczyznę

Alicja, kl. IIC

Teraz dla Polaków wolność jest oczywista, wtedy trzeba było okazać się odwagą i o nią zawalczyć. Dominka, kl. II C

Mnie szczególnie poruszyło zdjęcie żołnierzy 27 Wołyńskiej DP AK internowanych przez „władzę ludową” na terenie byłego obozu koncentracyjnego Majdanek. Polacy byli przetrzymywani w miejscu gdzie Niemcy decydowali - kto i kiedy umrze.

Łucja, kl. II C

Poruszająca to za mocne słowo. Powiedziałbym raczej skłaniająca do myślenia, ponieważ tak określiłbym całą wystawę. Nie tylko starannie wypisane informacje, lecz także zdjęcia pozwalające wyobrazić sobie lepiej historię Żołnierzy Wyklętych.

Wojciech, kl. I Tz 

Przykre jest to, że młodzi ludzie już nie pamiętają żołnierzy wyklętych i mało interesują się historią Polski.

Agata i Paulina kl. I G

Pierwszego marca był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętniał bohaterów antykomunistycznego podziemia. W naszej szkole zorganizowana została wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mogliśmy przyjrzeć się bliżej ich życiu, losom oraz poznać sylwetki ich oprawców.

Krzysztof kl. I B

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE