Reklama

Wzrosną opłaty za wodę i ścieki

Opublikowano:
Autor:

Wzrosną opłaty za wodę i ścieki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W pierwszym roku stawki wody w Lubartowie wzrosną o 2.42%, ścieki o 9.61%. To początek trzyletniego cyklu bardzo poważnych podwyżek.

– Stawki za wodę mają wzrosnąć o 16%, a za ścieki o 36% w ciągu trzech lat – wyliczał radny Jan Ściseł na sesji Rady Miasta 17 maja.
O podwyżki zapytaliśmy Sylwię Romańczuk, główną księgową w PGK Lubartów.

– Stawki nie będą gwałtownie rosły. Ceny są ustalane na 3 lata do przodu, w poszczególnych latach są różne. W pierwszym roku stawki wody wzrosną o 2.42%, ścieki o 9.61%. W drugim roku wzrost cen wody nastąpi o 3,04%, a ścieków o 7,9%. W trzecim roku wzrost cen wody nastąpi o 9,84%, a ścieków o 15,05% – mówi główna księgowa.

Na wzrost cen wody wpływ ma fakt, że gmina Lubartów, będąca hurtowym odbiorcą wody od PGK, buduje dwa własne ujęcia wody. Będzie więc kupować jej od PGK mniej.

We wrześniu będą oddane do użytku nowe obiekty na oczyszczalni ścieków.

– Koszty związane z ich utrzymaniem i eksploatacją są uwzględnione w nowych taryfach. Wzrost cen ścieków jest stopniowy, żeby mieszkańcy jednorazowo nie odczuli podwyżki – mówi Sylwia Romańczuk. Na ceny ścieków ma też wpływ oddana w styczniu tego roku sieć kanalizacyjna na ul. Krańcowej. Powoduje to wzrost ilości oczyszczanych ścieków.

Na ustalenie cen wody i ścieków rada miasta nie ma wpływu. Wniosek taryfowy nie jest już opiniowany przez burmistrza, tylko przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. PGK przesyła wniosek, Wody Polskie go zatwierdzają lub nie.

– Wniosek wysłaliśmy 12 marca. Kiedy ceny wejdą w życie, zależy od tego, jaka będzie decyzja i kiedy zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Wód Polskich. Wody Polskie mają na to 90 dni, do 11 czerwca decyzja powinna być opublikowana. Nowe stawki wchodzą w życie w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia w BIP – mówi główna księgowa.


Ceny obecne:

Woda - 2,89 zł, ścieki - 6,35 zł

Ceny w pierwszym roku podwyżek:

woda - 2,96 zł, ścieki - 6,96 zł

Ceny w drugim roku:

woda - 3,05 zł, ścieki - 7,51 zł

Ceny w trzecim roku:

woda - 3,35 zł, ścieki - 8,64 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE