Reklama

Wystawa z Kozłówki jedzie do Lublina

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: beawij

Wystawa z Kozłówki jedzie do Lublina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wystawa o aktorce Marii Fedorowiczowej była już eksponowana w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Od poniedziałku będzie można ją oglądać w Lublinie.

12 października o godz. 10.15 w filii numer 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bursztynowej odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Federowiczowa - aktorka”. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Lubelskiego, Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz historyka i propagatora postaci Marii Federowiczowej, Kazimierza Parfianowicza, który będzie honorowym gościem wydarzenia oraz autorem prelekcji poświęconej Marii Federowiczowej.

Przypomnijmy, Maria Federowiczowa, właściwie Augusta Paulina z Ohmencetterów, urodziła się w 1871 roku w Warszawie w rodzinie bednarza Franciszka Ohmencettera i Pauliny z Piekarskich. Mając niespełna 16 lat wyszła za mąż za włoskiego adwokata Lorenza Valeri. W tym czasie rozpoczęła naukę w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutowała na scenie w roku 1893 pod pseudonimem Maria Federowicz. Karierę kontynuowała, z sukcesami, przez 20 lat. Najczęściej występowała na deskach stołecznego Teatru Rozmaitości, a w sezonie 1916/1917 była gwiazdą Teatru Wielkiego w Lublinie. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich, była ulubioną aktorką Stanisława Przybyszewskiego, sama także reżyserowała i pisała sztuki teatralne. W roku 1915 wyszła za mąż za Ewarysta Czarneckiego, zarządcę dóbr w majątku Zamoyskich w Kozłówce. Opuściła scenę i zamieszkała z mężem na wsi (m.in. w Nasutowie i Elizówce). Zmarła w roku 1922 w Puławach.

Postać aktorki jest przywołana poprzez liczne fotografie, afisze teatralne, recenzje ze spektakli z jej udziałem, osobiste pamiątki. Wiele miejsca poświęcono „kozłowieckiemu i lubelskiemu” etapowi w jej życiu.

Ekspozycję dopełnia portret Marii Federowiczowej. To kopia obrazu Ludomira Janina-Janowskiego (1862–1939) ze zbiorów Muzeum PTTK w Puławach.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE