Reklama

Wystawa w rocznicę agresji

Opublikowano:
Autor:

Wystawa w rocznicę agresji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Lubartowie zaprasza na wystawę poświęconą agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. 

- Tragedia, jaka spotkała naród polski 1 września 1939 r. została 17 września powiększona - mówił dyrektor MBP Adam Banucha podczas otwarcia wystawy.

Składa się ona z sześciu gablot. Prezentowane są w nich przede wszystkim książki ze zbiorów biblioteki. Są też reprodukcje zdjęć, plakatów i ulotek. Publikacje prezentowane w gablotach dotyczą układów miedzy Niemcami a ZSRR - paktu Ribbentropp - Mołotow, układu o granicach z 28 września. W kolejnej gablocie są książki o sytuacji politycznej i militarnej przed 17 września. W następnej -  wydawnictwa "drugiego obiegu" sprzed 1989 r. Tylko one mogły otwarcie pisać o agresji ZSRR na Polskę. Na wystawie są wspomnienia pułkownika Adama Eplera z SGO Polesie, który walczył z bolszewikami w 1939 r. Pokazano też sowieckie plakaty i ulotki przeznaczone dla żołnierzy polskich. Jedna z nich jest pisana charakterystycznym językiem, pełnym błędów. Zatytułowana jest "Rzołnierze Armji Polskiej". Ostatnia gablota zawiera publikacje o walkach polsko - sowieckich. Są tam przedstawione walki Korpusu Ochrony Pogranicza i obrona Grodna. Całości dopełniają antyramy ze zdjęciami z września 1939 r. ukazujące współpracę niemiecko - sowiecką. 

Wystawę można oglądać do połowy października. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE