reklama

Wrzesień u Zamoyskich

Opublikowano:
Autor:

Wrzesień u Zamoyskich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaLekcje muzealne i nowy katalog przygotowało Muzeum Zamoyskich. Zadbało też, żeby z jego zbiorów mogły skorzystać osoby niewidome.

„Dużo wiedzy w główce, po lekcji w Kozłówce”

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce sezon jeszcze się nie kończy. Dla gości przygotowano cykl kilkunastu jesiennych warsztatów – będzie można zaprojektować własny ogród w dawnym stylu czy wcielić się w rolę XIX-wiecznego projektanta mody. Turyści dowiedzą się m.in. o tym, jak niegdyś dbano o... higienę osobistą. "Zabawki – historia prawdziwa", "Łowca ornamentów", czy "Strażnik tajemnic muzeum" to nie tytuły filmów, ale... właśnie jesiennych lekcji muzealnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od płci i wieku. Rezerwacja lekcji dla grup (10–30 osób) można dokonywać od wtorku do piątku w godzinach 10.00–16.00, pod numerem telefonu 81 852 83 10.

"Dotknij Muzeum"

Pracownicy Muzeum przygotowali także ofertę dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach programu "Kultura dostępna", otwarta zostanie specjalna trasa pod nazwą "Dotknij Muzeum". Pojawią się na niej pudełka edukacyjne z fragmentami muzealnych obiektów, których strukturę będzie można poznać za pomocą dotyku. Co więcej, zwiedzanie umilą też zapachy, a sale wypełnią dźwięki muzyki z epoki. Premiera programu nastąpi w połowie września.

Premiera „Katalogu Zbiorów Sztuki Współczesnej”

W latach 60. XX wieku do Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce trafiło wiele tysięcy dzieł sztuki powstałych w Polsce po II wojnie światowej, najczęściej obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby wykonane w latach 1949–1955, kiedy w kulturze i sztuce realizowana była radziecka doktryna realizmu socjalistycznego. Bogaty dorobek polskich artystów plastyków został, decyzją administracyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki, złożony w magazynach kozłowieckiej składnicy i … oficjalnie zapomniany. Gromadzona przez wiele lat kolekcja sztuki współczesnej, licząca obecnie prawie 2400 eksponatów, dzięki pracy kozłowieckich muzealników jest zinwentaryzowana i prawie w całości zdigitalizowana.

16 września swoją premierę mieć będzie wydawnictwo muzealne, w którym prezentujemy te właśnie zbiory malarstwa, rysunku i grafiki artystycznej – w sumie 1390 not katalogowych. Spotkanie z autorem, redaktorami i recenzentami publikacji odbędzie się o godz. 12.00 przed Galerią Sztuki Socrealizmu. Prezentację katalogu okrasi występ muzyczny grupy Chórtownia, rozpoczynającej promocję swojej nowej płyty, której partnerem jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE