W ramach umowy patronackiej uczniowie klas I e, II c i II d mieli okazję posłuchać dr Pawła Zielińskiego, pracownika Zakładu Geoekologii i Paleogeografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Tematem spotkania były procesy eoliczne, a wykład nosił tajemniczy tytuł: "Wiatr zaklęty w skale".
Celem prezentacji było wytłumaczenie uczniom procesów rzeźbotwórczych, związanych z działaniem wiatru na skałę. Uczniowie zapoznali się ze sposobami, jakimi piasek transportowany może być przez wiatr czyli: suspensją, toczeniem i saltacją. Poznali również akumulacyjne i erozyjne formy eoliczne występujące w różnych częściach świata. Młodzież mogła zobaczyć schematy powstawania wydm na przykładach tych nam najbliższych jak wydmy kopalniane w Sudetach oraz tych dalszych, jak wydmy złożone na Saharze. Uczniowie mogli podziwiać również formy akumulacyjne i erozyjne związane z rzeźbotwórczą działalnością wiatru w Polsce, czego najlepszym przykładem są pokrywy lessowe w Kotlinie Sandomierskiej i na Wyżynie Lubelskiej oraz wydmy śródlądowe w okolicach Pradoliny Toruńsko -Eberswaldzkiej i Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej.
Dzięki prezentacji młodzież mogła w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny sedymentologii i geomorfologii. Spotkanie zorganizowała p. Katarzyna Płaszczewska.