Reklama

Warsztaty terenowe z alpinistą

Opublikowano:
Autor:

Warsztaty terenowe z alpinistą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Członkowie Klubu „Azymut" działającego w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie 5 marca spotkali się na ćwiczeniach terenowych z miłośnikiem gór i alpinistą Bartłomiejem Bednarczykiem.

Alpinista z Lubartowa tydzień wcześniej szkolił członków „Azymutu" teoretycznie. Tym razem uczniowie mieli szansę wypróbować swoją wiedzę w praktyce, a sprzęt górski w sprzyjających do tego warunkach. O godzinie 15:15 młodzież zebrała się pod Bazyliką św. Anny w Lubartowie, aby następnie wraz z Bartłomiejem Bednarczykiem udać się na dogodny, pagórkowaty teren, gdzie miała nastąpić część praktyczna zajęć.

Doświadczony alpinista przypomniał uczniom, w jaki sposób zakłada się raki, po czym każdy mógł przejść określony przez siebie dystans, aby oswoić się ze sprzętem. Podczas gdy jedni spacerowali w rakach, inni obserwowali, a następnie doskonalili technikę wiązania węzła podwójnej ósemki. Był to dla wszystkich prawdziwy sprawdzian zastosowania wiedzy zdobytej podczas wcześniejszego spotkania z alpinistą w szkole. Instruktor przybliżył również młodzieży sposoby wchodzenia oraz schodzenia w rakach w różnych warunkach pogodowych oraz przypomniał, jak należy używać czekana, niezbędnego w zimowych wyprawach górskich. Bartłomiej Bednarczyk nie poprzestał na teorii, dlatego każdy musiał przećwiczyć posługiwanie się czekanem na miejskiej górce. Członkowie „Azymutu", pomimo panującego od ponad tygodnia mrozu, nie poddawali się i z zaangażowaniem wykonywali polecenia alpinisty.

Zajęcia w terenie pozwoliły członkom szkolnego „Azymutu" zrobić pierwsze kroki w planowaniu własnych wypraw wysokogórskich, a także wypróbować swoje siły przed tego typu wspinaczkami. Licealiści podziękowali gorąco panu Bartłomiejowi za poświęcony im czas i cenne lekcje, a wspólne zdjęcie upamiętniło te niezapomniane chwile.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy opiekunów SKKT „Azymut": Katarzyny Płaszczewskiej i Łukasza Wasyluka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE