Olimpiada Lingwistyczna to jedna z 12 międzynarodowych olimpiad naukowych. Zmusza młodych ludzi do dekodowania nieznanych języków, z których wiele jest mało znanymi lub wygasłymi. Zachęca uczniów do opracowania własnych strategii rozwiązywania problemów w fascynujących językach z całego świata. Zawodnicy muszą korzystać ze swojej pomysłowości w rozwiązywaniu zagadek, takich jak odszyfrowywanie hieroglifów egipskich, dekodowanie liczbowych kodów szpiega czy interpretowanie starożytnej poezji Majów. Nie wymaga się uniwersyteckiej znajomości językoznawstwa ani drugiego języka, wystarczy umiejętność syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez oraz szkolna wiedza językoznawcza. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów oraz inspirowanie uczniów do pracy z materiałem z pogranicza informatyki, matematyki, językoznawstwa i języka obcego.
Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna w tym roku zgromadziła czterdzieści cztery zespoły składające się ze 176 uczniów w wieku od 14 do 19 lat. Zawodnicy z 28 krajów od 31 lipca do 4 sierpnia rywalizowali w Dublin City University. Polskę reprezentowały dwie czteroosobowe drużyny: Poland Ą oraz Poland Ę. W skład pierwszego zespołu wszedł Przemek Podleśny z II LO jako laureat finałowego etapu XV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
Dzięki świetnej postawie Przemka Polacy osiągnęli historyczny sukces – w zawodach drużynowych team Poland Ą zajął II miejsce (za Tajwanem, a przed Słowenią). Ku ogromnej radości II LO w Lubartowie Przemek Podleśny wypadł najlepiej ze wszystkich reprezentantów Polski. W tyle zostawił najlepszych logików z Japonii, Chin, USA, Rosji i wielu innych krajów świata. Zdobył złoty medal w zawodach indywidualnych, osiągnął drugi wynik na świecie, wygrał dwie nagrody za najlepiej rozwiązane zadania i jako jedyny zawodnik na świecie dwa zadania rozwiązał z najwyższym wynikiem. Dzięki Przemkowi Polacy osiągnęli największy sukces w historii Olimpiady.
Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!