Podczas tego wydarzenia wiele rzeczy odbywa się inaczej niż zwykle. Lekcje mogą przygotowywać i prowadzić uczniowie; na angielskim nie ma już ćwiczeń z gramatyki ani pisania klasówek, ale tematyka dotyczy kultury krajów anglojęzycznych, gdzieniegdzie mogą pojawić się przebierańcy, a na koniec dla wszystkich jest konkurs z nagrodami. To wszystko ma przekonać uczniów, że nauka języków obcych jest fascynująca – wcale nie musi być nudna i żmudna, a przy okazji można się wiele dowiedzieć i dobrze bawić.
Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało „English as lingua franca”. Lingua franca to gwara używana dawniej w portach Morza Śródziemnego na bazie języka francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, greckiego i arabskiego. Obecnie określa się tak w przenośni wspólny język, umożliwiający porozumiewanie się w międzynarodowym środowisku. Kiedyś było to określenie stosowane do łaciny, obecnie do języka angielskiego.
Wraz z językiem angielskim coraz bardziej rozpowszechniały się na całym świecie różne święta, zwyczaje i tradycje, jak chociażby Halloween czy walentynki. Między innymi o nich można było przeczytać na bogato ilustrowanej wystawie na łączniku szkolnym, w przygotowanie której zaangażowali się uczniowie z klasy Ib. Klasa ta miała także okazję bezpośrednio doświadczyć angielskiej tradycji, uczestnicząc na godzinie wychowawczej w tzw. five o’clock tea, czyli krótkim spotkaniu przy herbatce.
Obchody Tygodnia angielskiego pokazały, że języka angielskiego używa ponad 300 milionów mieszkańców Ziemi. Język ten jest obecnie źródłem zapożyczeń w wielu językach narodowych. Także i my Polacy możemy się spotkać z tym zjawiskiem, szczególnie, kiedy przysłuchamy się rozmowom młodych ludzi.
W tym roku język angielski był także „poszukiwany” w języku niemieckim. Dziś chyba mało kto wie, że angielski jest językiem zachodniogermańskim, który wziął swój początek z dialektów przeniesionych do Brytanii przez germańskich osadników i rzymskie wojska z terenu obecnych północnych Niemiec i Holandii. Nikogo natomiast nie dziwi, że powszechne w niemieckim są słowa typu: Computer, Party, Cornflakes, T-Shirt czy Jeans. Poza anglicyzmami we współczesnym języku niemieckim funkcjonują pojęcia będące połączeniem słów angielskich i niemieckich struktur językowych zwanych „Denglisch”.
Na zakończenie Tygodnia wszyscy chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i przy okazji zdobyć cenne nagrody w konkursie kulturowo-krajoznawczym. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje wszystkich klas. W tym roku najlepszą znajomością kultury angielskiej wykazała się Ada Dados z klasy IIb. Tuż za nią uplasował się Paweł Woźniak z klasy IIIa. Natomiast III miejsce zajęła Gabrysia Hudaś z klasy Ib.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok!