reklama

Twój gest może podarować zdrowie

Opublikowano:
Autor:

Twój gest może podarować zdrowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaLubartowska Fundacja "Stella" im. Agaty Orłowskiej od czterech lat pomaga osobom niepełnosprawnym, głównie dzieciom. W tym roku po raz pierwszy może skorzystać z pomocy podatników, czyli z odliczenia 1% podatku. O działalności fundacji, jej podopiecznych i ich potrzebach rozmawiamy z Moniką Wasilewską-Puchacz, Prezes Zarządu Fundacji.

Z jakimi problemami borykają się dzieci i ich rodzice, którzy przychodzą po pomoc do fundacji?

Małe dzieci najczęściej cierpią z powodu swojej choroby związanej z dysfunkcjami fizycznymi ciała. Gdy zaczynają dorastać, zauważają swoją odmienność, często same przestają się akceptować. W 90 procentach nasi podopieczni to dzieci z różnymi schorzeniami, między innymi z: autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym, z rozszczepem kręgosłupa i zespołem Downa. Podejmujemy terapię od pierwszych dni życia niemowlęcia i prowadzimy do momentu uzyskania oczekiwanych efektów. Niestety są niepełnosprawności trwałe, które z upływem czasu się pogłębiają, dlatego wymagają systematycznej i długotrwałej rehabilitacji, często przez całe życie chorego. Pomocą służy nasz wykwalifikowany personel, możemy zapewnić kompleksową rehabilitację. Prowadzimy rehabilitację psychoruchową różnymi metodami, duży nacisk kładziemy również na rehabilitację społeczną. Usprawniamy maksymalnie możliwie, uwzględniając potrzeby podopiecznych.

Ile rodzin korzysta z tych usług?

Obecnie pod stałą opieką jest ok. 170 osób, które wymagają regularnej terapii. Potrzebujących wciąż przybywa. Większość osób korzysta z nieodpłatnej rehabilitacji. W 2016 roku udzieliliśmy nieodpłatnej pomocy rehabilitacyjnej dla 72% osób ogółem korzystających z naszych usług. W nieznacznym stopniu prowadzimy również działalność odpłatną, szczególnie dla osób nieposiadających orzeczenia o niepełnosprawności. Są to najczęściej osoby po różnych urazach, z wadami postawy oraz korzystające z masaży relaksacyjnych.

 Skąd fundacja czerpie pomoc finansową?

Wykorzystujemy różne źródła finansowania terapii chorych, przede wszystkim są to granty, projekty z funduszy prywatnych oraz darowizny od przedsiębiorców i osób indywidualnych. Każdy może się włączyć w nasze działania i wspierać dzieci niepełnosprawne oraz ich bliskich. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczęta terapia, tym łatwiej zapobiegać skutkom choroby, natomiast systematycznie prowadzona rehabilitacja zwiększa szanse na sprawność i samodzielność.

Co jest dla Fundacji najważniejsze w pracy na rzecz innych?

Każdy z nas, niezależnie od wieku, pragnie mieć grono przyjaciół, swoje środowisko, w którym czuje się dobrze, które go akceptuje takim, jaki jest, i wspiera w codziennej walce z przeciwnościami losu. Pragnie szczęścia, które daje sprawność i samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności życiowych, choćby takich jak samoobsługa. Każdy pragnie miłości i radości, bo wszyscy jesteśmy sobie równi i mamy takie same najgłębsze pragnienia. Wszyscy musimy dostać szansę na godne życie, o które walczy większość niepełnosprawnych. Nasza Fundacja jest właśnie dla nich, dla ludzi, którzy pragną przezwyciężyć swoje ograniczenia i podnieść własną samoocenę.

W pokonaniu jakich barier najczęściej pomagacie?

Pomagamy w zaakceptowaniu odmienności, podejmowaniu próby integracji społecznej. Jesteśmy dla skrzywdzonych przez los dzieci, które dzięki naszym działaniom wytrwale przezwyciężają swoje ograniczenia. Wiem, że trudno jest zrozumieć trudy życia osób niepełnosprawnych, jeśli nie zbliżymy się do takiego problemu. Jednak nie zawsze trzeba czegoś doświadczyć na własnej skórze, żeby czuć empatię do bliźniego. Wystarczy uśmiechnąć się, zaakceptować, podać silne ramię przyjaźni, a przede wszystkim traktować osoby niepełnosprawne na równi ze sobą.

Są też bariery finansowe...

Ograniczenia finansowe niepełnosprawnych, ich rodziców (opiekunów), brak nieodpłatnych ofert terapeutycznych na naszym rynku czy też zbyt długi okres oczekiwania na rehabilitację refundowaną przez NFZ – to tylko niektóre przyczyny, które prowadzą do pogłębiania się dysfunkcji całej rodziny. Długotrwała niepełnosprawność prowadzi do zubożenia rodzin. Dlatego nasza organizacja pełni ważną rolę w rehabilitacji zdrowotnej i społecznej na naszym terenie, przywracając uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zapobiegamy ich wykluczeniu społecznemu.

 

 

Możesz pomóc, wpłacając 1% podatku

nr KRS: 0000445413

Fundacja „Stella” im. Agaty Orłowskiej

Lubartów, ul. Cicha 27

Tel. 605 505 607

NR KONTA Credit Agricole Bank Polska S.A.

92 1940 1076 3113 5788 0000 0000

Dariusz Jędryszka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE