Szwajcarskie pieniądze na rekultywację i dachy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: M.P.

Szwajcarskie pieniądze na rekultywację i dachy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Park ze ścieżką edukacyjną w Lubartowie, plac zabaw w Luszawie, plac grillowy w Nowodworze Piaski - to pomysły na inwestycje ze środków ZKGZL.

Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej zaoszczędził około 2 mln zł, które otrzymał z funduszu szwajcarskiego. Oszczędności pochodzą m.in. z przetargu na rekultywację wysypiska w Nowodworze.

Na jego rekultywację ZKGZL przeznaczał 2,8 mln zł. Były to głównie pieniądze szwajcarskie. Rekultywację udało się wykonać za ponad 730 tys. zł

- mówi Radosław Szumiec, zastępca burmistrza Lubartowa i przewodniczący zarządu ZKGZL.

Związek chce za te pieniądze przeprowadzić rewitalizację zdegradowanych miejsc w gminach członkowskich.

W każdej gminie coś do rewitalizacji

W Lubartowie chcielibyśmy zrewitalizować teren przy ul. Batalionów Chłopskich, gdzie kiedyś stawał cyrk. Planujemy park ze ścieżką edukacyjną, elementami do zabawy

- mówi Radosław Szumiec.

Każda gmina ma zaniedbany i zniszczony teren, który chciałaby zrewitalizować. W Sernikach jest to położone w sąsiedztwie Urzędu Gminy miejsce po przedwojennym dworze. Gmina chciałaby odtworzyć aleję spacerową, nasadzić nowe drzewa i zorganizować plac zabaw dla dzieci, siłownię dla starszych i boisko wielofunkcyjne.

W gminie Ostrówek chodzi o dwie działki. W Luszawie miałby powstać plac zabaw dla dzieci, utwardzony płytami gumowymi, wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki, gry edukacyjne. W Antoniówce na działce, na której stoi budynek wykorzystywany przez OSP - ścieżka edukacyjno-przyrodnicza i siłownia.

Gmina Lubartów jest zainteresowana rewitalizacją terenu po byłej kopalni piachu w Nowodworze Piaski. Miałby tam powstać plac grillowo-rekreacyjny, lotnisko dla klubu modelarskiego, tor motocrossu, ścieżka edukacyjna.

W Ostrowie Lubelskim jest teren zdegradowany przez wydobycie torfu. Rewitalizacja polegałaby na budowie ścieżki edukacyjnej, kładek dla wędkarzy, miejsca do grillowania, placu zabaw.

Wymienią dachy za darmo

27 lipca przedstawiciele ZKGZL spotkali się ze stroną szwajcarską.

Przedstawiliśmy propozycje, czekamy na akceptację

- mówi Radosław Szumiec. 

Środki na rewitalizację to nie jedyne pieniądze dla ZKGZL od strony szwajcarskiej. W ramach projektu przeznaczonego dla najuboższych rodzin mieszkających na terenie związku wymieniane są pokrycia dachowe zawierające azbest. ZKGZL bezpłatnie je demontuje i utylizuje, dostarcza natomiast blachodachówkę, wkręty, folię i gąsiory. Do udziału w projekcie zgłosiło się około 300 rodzin. Początkowo dachy miały być wymienione u 108 z nich, ostatecznie zakwalifikowano 173. Było to możliwe dzięki oszczędnościom przetargowym. Projekt ma kosztować około miliona złotych, z czego 85% mają sfinansować Szwajcarzy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE