Reklama

Spotkanie z misjonarzem w II LO

Opublikowano:
Autor:

Spotkanie z misjonarzem w II LO - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 22 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie zostało zorganizowane kolejne spotkanie z cyklu "Fascynujące podróże niezwykłych ludzi".

Uczniowie gościli w szkole o. Pawła Mazurka, przeora zgromadzenia Ojców Białych w Natalinie. Misjonarz przyjął zaproszenie szkolnego klubu "Azymut", którego członkom opowiedział o posłudze kapłańskiej, jaką pełni w Afryce.

Ojciec Paweł Mazurek, należący do Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, rozpoczął swoją opowieść od charakterystyki życia w krajach, w których gościł oraz zwyczajów tamtejszej ludności. Uczestnicy spotkania poznali również kilka słów w języku cziczewa, którym posługuje się lud m.in z Zambii czy Zimbabwe. Misjonarz zaprezentował fragment mszy świętej, podczas której zgromadzeni nie tylko się modlą, ale także spędzają wspólnie czas tańcząc i śpiewając radosne pieśni. W krajach afrykańskich największy dostęp do edukacji mają mężczyźni, to oni właśnie potrafią czytać i pisać, dlatego też często pełnią funkcje przedstawicieli różnych organizacji.

Praca misjonarza wymaga wielu poświęceń i nauki, przede wszystkim znajomości języka urzędowego danego kraju oraz tradycji obowiązujących w określonej społeczności. Na swej drodze kapłani spotykają wyjątkowych ludzi, którzy na chwilę podporządkowują swe życie przybyłym gościom, by przyjąć od nich słowo Boże, naukę oraz pomoc. Ze względu na duże odległości pomiędzy ośrodkami zamieszkania i słabą infrastrukturę misjonarze mają niestety problem z przemieszczaniem się, a nawet zdobyciem środków transportu.

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia i wysłuchać historii kilku rodzin, które zostały otoczone opieką kapłanów. Uczniowie zdali sobie sprawę z tego, jak skomplikowana jest sytuacja polityczna wielu afrykańskich krajów oraz jak uciążliwe w codziennym życiu mogą być zła lokalizacja i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przy tak suchych glebach i słońcu trudno jest bowiem pozyskać dobre plony, a pracą na roli zajmują się głównie kobiety. W wielu państwach tego kontynentu prawa kobiet są drastycznie ograniczone - nie mogą one nawet jeść w towarzystwie mężczyzn, a najczęstszym posiłkiem przez nie spożywanym jest kleik wykonany z mąki, który można łączyć z sosem.

To dzięki takim osobom jak nasz gość ludność afrykańska ma dostęp do pomocy humanitarnej, informacji z całego świata oraz słowa Bożego, którego potrzebuje, by znieść trudy codziennego życia. Ojciec Paweł Mazurek pragnie jak najszybciej wrócić do Afryki, gdyż traktuje ją jako swój drugi dom. Tam może nieść niezbędną pomoc i realizować swoje powołanie. Spotkanie z misjonarzem było dla licealistów bezcenną lekcją zarówno geografii, jak i antropologii kulturowej.

Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk, opiekunowie SKKT "Azymut", składają podziękowania za pomoc w organizacji spotkania Paulinie Pawlas i Bartoszowi Tomali.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE