reklama

Ruszyło religijne muzeum w Kocku

Opublikowano:
Autor:

Ruszyło religijne muzeum w Kocku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWyznawcy różnych religii mieszkali na przestrzeni ostatnich stuleci w Kocku. Teraz bogatą historię religijności miasta można zobaczyć w Muzeum Parafialnym w Kocku. – Warto tu zajrzeć – przekonuje sam ks. Kazimierz Gurda, biskup diecezji siedleckiej.

W miniony piątek w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii w Kocku, w święto św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, był odpust. Tuż po mszy, której przewodniczył biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda, odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Parafialnego w Kocku.

85. proc. dała Unia

Obiekt znajduje się w podziemiach części kościoła dobudowanej na przełomie XIX i XX wieku. W stylowo wyremontowanych kryptach można zobaczyć dziesiątki eksponatów, ukazujących w jaki sposób przez lata w mieście i jego okolicach funkcjonowali razem przedstawiciele różnych wyznań religijnych. Wszak w Kocku swoje piętno odcisnęli zarówno katolicy (od XII w.), kalwini (XVI i XVII w.) oraz Żydzi (od XVI do XX w.).

- Inicjatywa stworzenia muzeum narodziła się wtedy, gdy pojawiła się możliwość zdobycia funduszy z Urzędu Marszałkowskiego. Pojawił się pomysł, by przygotować pomieszczenia pod przyszłe muzeum i odnowić obiekt, w którym te zbiory są prezentowane. Chcieliśmy to wszystko pokazać naszemu społeczeństwu – wyjaśnia ks. prałat Bogdan Krawczyk.

Przy inwestycji parafię wsparł lokalny samorząd. Cały projekt, w którym oprócz stworzenia Muzeum Parafialnego w Kocku były także m.in. budowa kanalizacji burzowej części rynku miasta czy odnowienie otoczenia kościoła, miał wartość około 1,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty pozyskano z dofinansowania, na wkład własny złożyły się parafia oraz Urząd Miasta.

Zbiory miejscowe i z Polski

W przygotowaniu ekspozycji przydało się bogate archiwum parafialne.

- Dzięki ofiarności i życzliwości wielu osób te dokumenty zostały odnowione. A są to pergaminy, księgi Bractwa Różańcowego św. Anny, całe zasoby uporządkowanego archiwum. Mamy też inne artefakty, część jest darem mieszkańców, część została zgromadzona różnymi środkami z całej Polski, bo niewiele z tych rzeczy przetrwało na naszym terenie – opowiada proboszcz kockiej parafii.

Zbiory i forma, w jakiej są one przedstawione, jest bardzo przystępna i estetyczna.

- Przychodząc do muzeum można zobaczyć po kolei różne etapy historii miasta, kockiej parafii, tutejszego zboru kalwińskiego i ludności żydowskiej. Zachęcam wszystkich, którzy będą w pobliżu, by tu zajrzeli. Podziwiam, że zostało odnalezionych tyle eksponatów i dokumentów. A sama forma muzeum jest wyjątkowo dopracowana – ocenia ks. Kazimierz Gurda, biskup diecezji siedleckiej.  

Jak można odwiedzić Muzeum Parafialne w Kocku?

- Przed muzeum jest tablica informacyjna, tam podany jest telefon. W godzinach urzędowania kancelarii jest pracownik, który udostępni muzeum lub, jeśli nie będzie mógł w danym momencie, umówi się na konkretny termin. W najbliższym okresie muzeum będzie otwierane w każdą niedzielę po mszy św. o godz. 10. Wstęp jest bezpłatny – zaprasza ks. prałat Bogdan Krawczyk.  


Kontakt do Muzeum: Pl. Księżnej Anny Jabłonowskiej 15, 21-150 Kock, tel. 81 859-14-02, e-mail: parafiakock@op.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE