Reklama

Rokitno: Mieszkańcy protestują przeciw wyższemu wysypisku śmieci

Opublikowano:
Autor:

Rokitno: Mieszkańcy protestują przeciw wyższemu wysypisku śmieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Tłum mieszkańców gminy Lubartów mieszkających w sąsiedztwie wysypiska śmieci w Rokitnie, zebrał się dzisiaj (26 sierpnia) o godz. 7 rano przed bramą składowiska, wyrażając swój sprzeciw wobec wydanej przez wójta decyzji środowiskowej umożliwiającej poniesienie II niecki wysypiska o 5,25 m. Petycja w tej sprawie trafi do Krzysztofa Żuka. Kolejna manifestacja w poniedziałek (31 sierpnia).

Manifestacja pod bramą wysypiska śmieci w Rokitnie jest odpowiedzią mieszkańców tzw. kompleksu rokickiego (mieszkańców Rokitna, Wólki Rokickiej, Baranówki, Trzcińca i Wandzina) na wydaną 31 lipca decyzję  Krzysztofa Kopyścia, umożliwiającą podniesienie II niecki składowiska, pomimo protestu mieszkańców.

Starania o rozbudowę II niecki, władze Lublina zaczęły już w październiku 2013 r. Chciały jej podwyższenia o 10 m (z 201 do 211 m n.p.m.). Sprzeciwili się temu mieszkańcy. Podobne stanowisko zajął też Urząd Gminy w Lubartowie wydając pod koniec 2014 r. negatywną decyzję środowiskową.

Władze Lublina zaskarżyły decyzję wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które pod koniec lutego br. uchyliło dokument o niewyrażeniu zgody na rozbudowę II niecki. Sprawę przekazało do ponownego rozpatrzenia. 

Na przełomie marca i kwietnia przeprowadzono ponowne postępowanie administracyjne, w rezultacie którego 31 lipca wójt gminy wydał zgodę na podniesienie II nieci wysypiska śmieci o 5,25 m do poziomu 208 m z warstwą rekultywacyjną. Mieszkańcy zarzucili władzom gminy celowe ich niepoinformowanie o swoich zamiarach. Podniesienie II niecki o ponad 5 m ma być do czasu powstania III niecki wysypiska, którą wybuduje Lublin. Ma ona zostać uruchomiona do 30 czerwca 2018 r.

Petycja do prezydenta Lublina, którą dzisiaj podpisało 46 protestujących potwierdza znane władzom gminy w Lubartowie stanowisko mieszkańców - nie zgadzają się na podniesienie II niecki wysypiska. Ponadto mieszkańcy zawarli w piśmie do Krzysztofa Żuka, że czują się oszukani ze strony władz Lublina w związku z zawartym w 2013 r. między samorządami porozumieniem, będącym dla nich gratyfikacją za rozbudowę śmietniska w Rokitnie, uznając tym samym zawarte porozumienie za wątpliwe.

Kolejna manifestacja przed bramą wysypiska śmieci w Rokitnie - 31 sierpnia (poniedziałek) o godz. 7.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE