Rajd szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Firleju

Opublikowano:
Autor:

Rajd szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Firleju - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 16 lipca 2016 r. odbył się Rajd Rowerowy dla Uczczenia Wyzwolenia Gminy Firlej przez 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej. W rajdzie uczestniczyło ponad 80 osób, w tym 68 na rowerach.

Władze gminy reprezentował Wójt Gminy Firlej, Pan Sławomir Cieszko oraz Przewodniczący Rady Gminnej Pan Adam Toboła. Rajd rozpoczął się o godzinie 9.00 przed Gminną Biblioteką Publiczną w Firleju. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe opaski (zakładane na lewe przedramię tak, jak nosili to żołnierze 27 WDP AK) oraz napoje.

Pan Jan Jezior, pomysłodawca rajdu, omówił sprawy organizacyjne, podziękował osobom, które brały czynny udział w przygotowaniu i organizacji tego rajdu, przybliżył w skrócie historię powstania i szlak bojowy 27 WDP AK, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu na naszym terenie. Następnie przed tablicą upamiętniającą wyzwolenie Gminy Firlej przez 27 WDP AK, złożono wiązanki kwiatów od mieszkańców Gminy Firlej oraz od środowisk kombatanckich.

Po złożeniu wiązanek uczestnicy rajdu udali się kolumną zwartą ulicami Firleja na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywa żołnierz 27 WDP AK, szer. Jan Karpowicz, ps. „Góral”, który poległ w dniu 22.07.1944 r., biorąc udział w zasadzce na kolumnę wojsk niemieckich. Po omówieniu tego wydarzenia oraz po zapaleniu zniczy i złożeniu wiązanek, uczestnicy rajdu udali się promenadą wokół jeziora do miejsca stoczonej bitwy (skrzyżowanie drogi krajowej 19 z drogą biegnącą do m. Czerwonka). W tym miejscu w dniu 22.07.1944 r. batalion por. Franciszka Pukackiego, ps. „Gzyms” zorganizował zasadzkę na kolumnę wojsk niemieckich.

Po krótkiej lekcji historii związanej z tym wydarzeniem, udaliśmy się drogami leśnymi i gruntowymi, przez m. Baran, w okolice leśniczówki Budy, gdzie początkowo został pochowany szer. Jan Karpowicz, ps. „Góral”. Przed nowym krzyżem, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Firleju, ks. Antoni Buczyński, odmówił modlitwę za żołnierzy 27 WDP AK oraz dokonał poświęcenia krzyża.

Po krótkim przedstawieniu historii tego miejsca przez Pana Mariusza Stefańskiego, udaliśmy się
w okolice Pałacu hrabiego Żółtowskiego, gdzie w dniach 20-22.07.1944 r. stacjonował sztab oraz pododdziały 27 WDP AK. Tam uczestnicy rajdu zostali poczęstowani smaczną, wojskową grochówką, przygotowaną przez Panie kucharki z Zespołu Szkół w Firleju. Uczestnikom rajdu zapewniono również napoje i kiełbaski, które można było upiec przy ognisku przygotowanym przez Pana leśniczego Jacka Pielę. Konsumpcję umilały piosenki partyzanckie płynące z nagłośnienia przygotowanego przez Pana Dawida Tarnowskiego.

Około godziny 13.00 udaliśmy się drogą asfaltową w kierunku Firleja. Następnie ulicami Sportową,  Spacerową oraz Partyzancką dotarliśmy przed budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Firleju, gdzie wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe zaświadczenia o uczestnictwie w rajdzie. Pan Jan Jezior złożył podziękowanie uczestnikom rajdu za przybycie oraz za udział w rajdzie. Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ten projekt został zrealizowany. Panu Wójtowi Gminy Firlej Sławomirowi Cieszko, że z aprobatą włączył się w realizację tego projektu.

Rajd liczył około 20 km.

Patronat honorowy nad Rajdem objął Wójt Gminy Firlej Pan Sławomir Cieszko. Organizatorem projektu był Społeczny Komitet Rajdu dla Uczczenia Wyzwolenia Gminy Firlej przez 27 WDPAK.

(opr. Jan Jezior)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE