Reklama

Rajd rowerowy Szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie.

Opublikowano:
Autor:

Rajd rowerowy Szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W niedzielę 5 sierpnia odbył się w ramach  projektu związanego ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości rajd rowerowy Szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie.

Grupa 30 osób, członków klubu MKTR Relaks Lubartów trasą przez Nowodwór, Kozłówkę, Bratnik  dotarła w okolice Samoklęsk do miejsca, w którym znajdowała się Komenda I Brygady Legionów Polskich. Prezes klubu przybliżył  uczestnikom historię działań wojennych na tym terenie. Strefa działań I Brygady obejmowała miejscowości, które mijaliśmy po drodze a także miejsce docelowe naszego rajdu Ożarów. Tutaj we młynie folwarcznym Józef Piłsudski 5 sierpnia 1915 roku, na pierwszą rocznicę rozpoczęcia wojny, wydał słynny rozkaz do legionistów. W skupieniu wysłuchaliśmy jego treści.
Nastąpiła chwila wspomnień. Jedna z uczestniczek przedstawiła zdjęcie swojego ojca piłsudczyka mieszkańca Kamionki, w mundurze legionisty. Druga opowiedziała o pobycie Józefa Piłsudskiego w Michowie w domu jej ciotki i tym z jak wielkim pietyzmem przechowywano łóżko, na którym spał. Dziś na domu, w którym przebywał znajduje się tablica pamiątkowa, która mówi o tym fakcie. Na koniec pobytu w tym szczególnym miejscu odśpiewaliśmy pieśń „ My pierwsza brygada”.

W nastrojach refleksyjnych ale pozytywnie nastawieni „relaksiacy” wyruszyli w dalszą drogę. Ścieżką między stawami przez Biadaczkę, Dąbrówkę dotarli do Starego Tartaku. Tam spotkanie ze znajomymi rowerzystami, podzielenie się wrażeniami i po krótkim odpoczynku grupa wyruszyła do Kopaniny.
Lejący się żar z nieba nie przeszkodził w przygotowaniu ogniska i upieczeniu kiełbasek. Apetyty dopisywały wszystkim. Zanim w pełni sił rowerzyści wyruszyli drogę powrotną, prezes klubu podziękował wszystkim uczestnikom za udział  w tym patriotycznym wydarzeniu i zaprosił do udziału w następnych rajdach  organizowanych przez MKTR „Relaks”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE