Reklama

Radni obcięli wójtowi pensję

Opublikowano:
Autor:

Radni obcięli wójtowi pensję - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura O ponad 1300 zł mniej będzie zarabiał wójt Niemiec - taką decyzję na ostatniej sesji podjęła Rada Gminy. Niższą pensję Krzysztof Urbaś będzie popierał jednak dopiero od listopada.

Radni jednym głosem

Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja w sprawie nowych zasad wynagrodzenia pracowników samorządowych dotknęło również wójta gminy Niemce.

Do tej pory, ustalone uchwałą z grudnia 2014 roku, wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 5800 zł, dodatek funkcyjny był na poziomie 2000 zł, dodatek specjalny był na poziomie 2964 zł, a dodatek za wieloletnią pracę (20 proc. wynagrodzenia zasadniczego) zamykał się w kwocie 1160 zł. Łącznie dawało to miesięczną pensję rzędu 11924 zł.

Według nowej propozycji wynagrodzenie zasadnicze wójta zostaje obniżone do 4800 zł, dodatek funkcyjny z kolei wzrasta do wysokości 2100 zł, dodatek specjalny spada do 2760 zł, z kolei dodatek za wieloletnią pracę zmniejsza się do sumy 960 zł. Razem jest to 10620 zł, czyli mniej o nieco ponad 1300 zł.

Rada Gminy podjęła decyzję w sprawie nowych stawek wynagrodzenia wójta jednogłośnie - wszystkich dwanaścioro głosujących było "za" obniżką pensji szefa Urzędu Gminy Niemce. 

- Dziękuję za... zgodność w głosowaniu - zażartował po wszystkim Krzysztof Urbaś.

"Kowal zawinił, Cygana powiesili"

Choć uchwała wchodzi w życie w lipcu, to pensję w nowym, zmniejszonym wymiarze będzie pobierał dopiero od listopada.

- Zastosowaliśmy tutaj zapisy kodeksu pracy, a konkretnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia warunków płacy - wyjaśniła Aneta Chałupczak, skarbnik gminy Niemce.

Sławomir Mroczek podkreśla, że zmiana to efekt politycznych decyzji rządu.

- Ciśnie się na usta powiedzenie: "Kowal zawinił, Cygana powiesili". W rządzie wypłacili sobie wielotysięczne nagrody, jak to pani premier powiedziała: "za ciężką pracę". A skoro zrobił się szum medialny, to nagle doszli do wniosku, że trzeba ukarać przy okazji samorządowców - uważa przewodniczący Rady Gminy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE