reklama

"Przystanek Konstytucja” w Królestwie Sienkiewiczolandii

Opublikowano:
Autor:

"Przystanek Konstytucja” w Królestwie Sienkiewiczolandii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaJuż po raz drugi obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie miały charakter gry dydaktycznej i odbywały się pod hasłem „Przystanek Konstytucja - gra szkolna z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Roku Tadeusza Kościuszki".

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miały miejsce w roku szczególnym, poświęconym 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego Insurekcją Kościuszkowską. Nie zapomnieliśmy również o naszym patronie Henryku Sienkiewiczu, urodzonym 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej.

W sposób szczególny młodzież zgłębiała tajemnice i okoliczności uchwalenia pierwszej konstytucji w Polsce, a jednocześnie pierwszej w Europie. Tym razem uczniowie nie byli biernymi widzami, lecz aktywnymi poszukiwaczami śladów Konstytucji.

 Fabuła gry skoncentrowana była wokół Sejmu Wielkiego i jego reform, Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza.

Gra szkolna pod hasłem „Przystanek Konstytucja” odbyła się 4 maja 2017r. pod kierunkiem Barbary Kukier, we współpracy z cały gronem pedagogicznym. O warstwę artystyczną zadbała pani Kinga Kasprzak, dekorację przygotowała pani Urszula Dobosz-Chruścik. Dyplomy, czyli Przywileje na niepytanie w duchu epoki przygotowała pani Ewa Abramek.

Impreza rozpoczęła się od krótkiej inscenizacji, w której król, herold oraz posłowie wprowadzili uczestników (wszystkich uczniów) w tajniki zabawy. Każda drużyna (klasa) otrzymała glejt królewski - dokument wydawany przez panującego, który pozwolił na bezpieczne przejście przez Królestwo Sienkiewiczolandii. Utrata glejtu uniemożliwiłaby staranie się o Przywilej na niepytanie.

Wędrując po Królestwie Sienkiewiczolandii, uczniowie trafiali na różne niespodzianki i konkurencje. Na każdym przystanku czekali zarządcy (nauczyciele wraz z członkami Szkolnego Klubu Europejskiego EuroGim), którzy wyznaczali zadania. Po dotarciu do dziesięciu przystanków i zebraniu bogactw (punków) klasy wracały do króla po nagrodę.

Cała impreza odbywała się w atmosferze twórczych poszukiwań, kreatywności, wzajemnej współpracy w grupie, a wymiernym efektem była wiedza i wspólna zabawa.  

Zwycięska klasa uzyskała Przywilej na niepytanie, czyli zwolnienie ze sprawdzianów, kartkówek w wybranym przez siebie dniu, a to zaszczytne pierwsze miejsce uzyskała klasa III b, drugie miejsce przypadło klasie II b, a trzecie – klasie I b. Pozostałe klasy uzyskały Przywilej pocieszenia. Wręczenia przywilejów dokonała pani dyrektor Anna Rzezak.

Społeczność Gimnazjum nr 2 pod opieką pani Moniki Fedorowicz włączyła się również w miejskie obchody Święta Konstytucji, wystawiając Poczet sztandarowy i uczestnicząc w uroczystej mszy św. za Ojczyznę w Bazylice św. Anny w Lubartowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE