Reklama

"Przedwiośnie" w II LO

Opublikowano:
Autor:

"Przedwiośnie" w II LO - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie dołączyło do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która promuje nie tylko czytelnictwo, ale także znajomość klasyki polskiej literatury. W roku 2018 Para Prezydencka ponownie objęła swoim patronatem to wydarzenie, a utworem na rok obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybrane zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

10 września uczniowie i nauczyciele II LO wspólnie czytali fragmenty powieści Stefana Żeromskiego. Jako pierwsza wystąpiła Dyrektor Halina Zdunek, która zainaugurowała tę akcję, przedstawiając cel spotkania i odczytując fragment ze wstępnego rozdziału pt. „Rodowód”. Następnie nauczyciele i przedstawiciele wszystkich klas kontynuowali lekturę powieści. Poznajemy w niej losy młodego Cezarego Baryki, który jest świadkiem kształtowania się państwowości ojczystego kraju rodziców, Polski, po odzyskaniu przez nią wolności. Choć początkowo bohater niechętnie wyjeżdża z Rosji do nieznanego mu wcześniej kraju, z upływem czasu odczuwa potrzebę zaangażowania się w prace nad odbudową zniszczonej przez lata niewoli ojczyzny. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, wydana w 1924 roku. Pełen pasji pisarz traktował literaturę jako sposób istnienia w społeczeństwie i narodzie. W „Przedwiośniu” dokonał oceny pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale także na błędy. Książka stanowiła zachętę do refleksji światopoglądowych i wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”.

         Licealiści bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne czytanie i słuchanie powieści Stefana Żeromskiego. Ta niecodzienna lekcja z pewnością skłoniła wielu z nich do tego, by powrócić do lektury i poznać dalsze losy Cezarego Baryki. A za rok – z pewnością znowu będziemy wspólnie czytać!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE