Reklama

Prezesi miejskich spółek tłumaczą się ze strat

Opublikowano:
Autor:

Prezesi miejskich spółek tłumaczą się ze strat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura - Niepokoi mnie stan miejskich spółek. Strata w PGK za 2019 r. wyniosła 790 tys. zł - mówił przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Gregorowicz na sesji 29 maja. Skąd taka wysokość straty i jak wpływa na działalność spółki - zapytaliśmy prezesa PGK Sławomira Czerniaka. 636 tys. zł straty - to wynik PEC za 2019 r. Taką kwotę podano w raporcie o stanie gminy Miasto Lubartów za 2019 r. o Przyczyny i skutki tej sytuacji spytaliśmy prezesa PEC Lecha Klizę.

Jakie były przyczyny tak wysokiej straty za rok 2019?

Prezes PGK Sławomir Czerniak: Temat związany z wysokimi stratami w spółce jest bardzo rozległy i wymaga szczegółowej analizy wszystkich decyzji podejmowanych przez spółkę w przeszłości.

Na wstępie chciałbym przypomnieć, że swoją pracę w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Lubartowie rozpocząłem dopiero w połowie lipca ubiegłego roku. Na koniec lipca 2019 roku strata w spółce wynosiła 1103 tys. zł netto, a z dokumentów, które otrzymałem, wynikało, że poprzedni prezes zaplanował na koniec roku 2019 stratę netto na poziomie 730 tys. zł. Ponadto z przeprowadzonej przez mnie analizy wyniku finansowego za rok 2018 wynika, że już ten rok zakończyłby się znaczącą stratą, gdyby nie były tworzone i wyksięgowywane rezerwy na odprawy i kary. Jak widać, strata spółki w wysokości 790 tys. zł za rok 2019 nie powinna być aż takim zaskoczeniem.

Proszę zwrócić uwagę na to, że 2019 r. jest pierwszym rokiem po zakończeniu ogromnej inwestycji. Za przeszło 47 mln zł wybudowana została oczyszczalnia ścieków. Projekt został dofinansowany ze środków unijnych, jednak wymagał wkładu własnego w wysokości prawie 15 mln złotych. To z kolei zostało sfinansowane przy pomocy pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i będzie spłacane przez najbliższe 15 lat po 1 200 000 zł rocznie. Do tego należy doliczyć coroczne odsetki w kwocie 240 tys. zł. Ponadto spółka będzie, jeszcze do marca 2021 r., spłacała pożyczkę wraz z odsetkami, zaciągniętą na budowę magistrali wodociągowej drugostronnego zasilania miasta w latach 2008 – 2014. Wybudowana oczyszczalnia ścieków może dziennie przetwarzać 5500 m³ na dobę. Dziś średnie przetwarzanie ścieków to 3000 m³ na dobę, co stanowi zaledwie 55 procent jej możliwości.

 

Prezes PEC Lech Kliza:

Główne przyczyny są trzy. Pierwszy to koszt uprawnień do emisji CO 2 i sposób ich rozliczania. Już w zeszłym roku Przewodniczący Rady zwracał publicznie uwagę, że przyjęty sposób ich rozliczania pozwala kreatywnie kształtować wynik finansowy. W 2018 roku wykorzystano uprawnienia przyznane na rok 2019, więc w 2019 Spółka musiała je zakupić. Gdyby nie ten ruch w poprzednim roku, to w roku 2019 strata byłaby niższa o 350 tys. złotych, a w 2018 odpowiednio wyższa. Oczywiście mogliśmy kontynuować ten mechanizm, ale podjęliśmy inną decyzję. Przecięliśmy pętlę. Dzięki temu finanse Spółki będą bardziej przejrzyste, a przyznane uprawnienia będą zaliczane do roku, którego dotyczą.

Drugi powód to wydatki związane z przejściem pracowników na emeryturę. Do 2019 roku w Spółce nie brano pod uwagę ryzyka odejścia na emeryturę niektórych pracowników i potrzeby uwzględniania świadczeń z tym związanych w finansach Spółki, choć metryki pracowników były znane. W 2019 roku skala tych wydatków była znaczna.

Wreszcie powód trzeci, to temperatura. Średnia miesięczna temperatura lutego i marca 2019 roku była odpowiednio o 6,1⁰C i 5,5⁰C wyższa niż w roku 2018. Średnie temperatury od września do grudnia 2019 również były wyższe niż w roku 2018. Skutkowało to spadkiem produkcji i sprzedaży o blisko 10 procent w porównaniu do roku 2018. To wpłynęło na spadek przychodów do poziomu, w którym nie były one w stanie zrekompensować kosztów.

 

Całość wywiadów z prezesami PEC i PGK  w najnowszym wydaniu Wspólnoty Lubartowskiej

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE