Reklama

Posadź drzewo z II LO

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: II LO

Posadź drzewo z II LO - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 6 kwietnia uczniowie klas 1a, 1e oraz 1g II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wzięli udział w akcji "Posadź swoje drzewo", zorganizowanej już po raz piąty przez Nadleśnictwo Lubartów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.

Sadzenie lasu odbywało się w Leśnictwie Nasutów należącym do Nadleśnictwa Lubartów. Po dotarciu na miejsce licealiści zostali przeszkoleni przez leśniczego Grzegorza Gawdzika oraz nadleśniczego Macieja Barszczyka, a następnie podzieleni na trzyosobowe zespoły, by efektywnie zasadzić dęby bezszypułkowe. Panowie przypomnieli młodzieży, że przy sadzeniu drzew należy unikać zawijania systemu korzeniowego oraz pamiętać, aby wykopany dołek był dostosowany do sadzonej rośliny i do jej systemu korzeniowego.

Akcja zalesiania terenów należących do Nadleśnictwa jest wspaniałą okazją do udowodnienia, że przyroda nie jest obojętna młodym ludziom i dbają oni o środowisko dla przyszłych pokoleń. Po zakończonej akcji licealiści udali się do szkółki leśnej Stróżek, gdzie panowie Łukasz Pytka i Paweł Piekarczyk wytłumaczyli uczniom, na czym polega praca w Nadleśnictwie oraz jakiego gatunku drzewa są tu najczęściej sadzone. Co ciekawe, drzewka, które młodzież sadziła wcześniej, są ogólnie dostępne, oznacza to, że można je kupić i posadzić we własnym ogródku. Uczniowie poznali także dane statystyczne - w odnowieniu i zalesieniu sztucznym w ciągu roku sadzonych jest 500 000 drzew, a tylko 1000 starych jest usuwanych. Sadzonki, którymi zalesiali teren, będzie można usunąć za około sto lat. Kolejnym punktem piątkowego programu był piknik, który oficjalnie otworzył zastępca Nadleśniczego, pan Leszek Gajuś. Podziękował on wszystkim przybyłym za obecność i zaangażowanie. Był także czas na zabawę. Zorganizowano ognisko oraz przekąski. Na młodszych i starszych uczniów z różnych szkół z powiatu lubartowskiego czekało wiele atrakcji - mogli wziąć udział w tańcu zwanym Belgijka, były konkursy, muzyka i panowała dobra atmosfera.

W tym dniu w Nadleśnictwie zebrało się około 400 uczniów i ich nauczycieli. Ta lekcja geografii w terenie była bardzo cenna. Nie zapominajmy, że to, co nas otacza - podłoga, okna czy dachy - często pozyskiwane jest z drewna. Jeżeli nie będziemy dbać o lasy i drzewa, zabraknie tego surowca, a nasza gospodarka na tym ucierpi. Pielęgnujmy tak piękną tradycję szanowania natury, uczmy młodszych, że o środowisko trzeba dbać zawsze możemy pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu. Nie zapominajmy, że drzewa produkują tlen ważny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Przecież prawdą jest, że dbając o lasy, dbamy o własne zdrowie!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE