Reklama

Pomnik Legionistów odsłonięty

Opublikowano:
Autor:

Pomnik Legionistów odsłonięty - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W 1915 r. legioniści I Brygady oraz 4 pułku piechoty stoczyli pod Kamionką i Samoklęskami walkę z wojskami rosyjskimi. Dla uczczenia setnej rocznicy tych walk przy Szkole Podstawowej w Samoklęskach ustawiono pomnik.

W walkach poległo 24 legionistów. Pochowano ich w Kozłówce, w 1934 r. zwłoki 22 z nich przeniesiono na cmentarz parafialny w Lubartowie. Zwłoki dwóch żołnierzy zabrały rodziny.

O upamiętnieniu legionistów myślał od dawna Janusz Cyfrowicz - społecznik z Kamionki, pasjonat historii. Z jego inicjatywy zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Poległych Legionistów. Starania o upamiętnienie poległych żołnierzy Legionów trwały około dwóch lat. Ich zwieńczeniem było odsłonięcie pomnika w Samoklęskach 6 października.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i niepodległościowych, parlamentarzyści, samorządowcy, regionaliści. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa garnizonu lubelskiego. Była także kompania honorowa, która oddała salwę na cześć poległych legionistów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE