Reklama

Podwójne święto w II LO

Opublikowano:
Autor:

Podwójne święto w II LO - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura 9 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie miały miejsce dwie ważne uroczystości – podczas apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości została uczczona pamięć tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a następnie odbyło się Ślubowanie pierwszoklasistów, którzy oficjalnie zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły.

Dokładnie 100 lat temu, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polacy odzyskali upragnioną wolność, dlatego w tym roku świętowanie tej najważniejszej dla naszego narodu rocznicy ma charakter wyjątkowy. Być Polakiem to zaszczyt i honor – o tym przypomniała wszystkim uroczysta akademia zorganizowana przez uczniów II LO z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Słowno-muzyczny spektakl ukazał trudną drogę Polaków do wolności, a że częścią tej historii byli przecież również lubartowianie, to właśnie ich losy zostały szczególnie przywołane przez artystów. Pieśni patriotyczne i żołnierskie wykonał męski chór złożony z blisko siedemdziesięciu chłopców, natomiast wygłoszone przez recytatorów fragmenty wybitnych polskich dzieł wyrażały ogromne poświęcenie, patriotyzm oraz wolę walki rodaków na przestrzeni dziejów.

            Obchody 100-lecia niepodległości zostały połączone z ważną dla szkolnej społeczności uroczystością – Ślubowaniem uczniów klas pierwszych. W obecności zaproszonych gości: Grażyny Stawskiej reprezentującej Burmistrza Miasta Lubartów, Anny Najdy i Moniki Potockiej z Rady Rodziców oraz grona pedagogicznego i starszych kolegów, pierwszoklasiści składali uroczystą przysięgę na sztandar II LO. W ten sposób oficjalnie dołączyli do grona szkolnej społeczności.

            Dzień ten był szczególny jeszcze z jednego powodu. Dokładnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób II LO włączyło się do ogólnopolskiej akcji MEN-u „Rekord dla Niepodległej”, podczas której uczniowie przedszkoli i szkół w Polsce oraz polskich szkół za granicą oddali hołd Ojczyźnie. Męski chór z II LO nie poprzestał na „Mazurku”, z ogromnym entuzjazmem wykonał również dwie najstarsze strofy pierwszego hymnu Polski - „Bogurodzicy”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE